Pomalu a jistě k nám přichází podzimní čas a s tím jsou spojené různé druhy nemocí od nachlazení po virózy a jiné infekční či bakteriální nemoci. Před mikroby způsobující choroby nás chrání imunitní systém, proto se mu odvděčte za jeho práci a posilte ho. Pokud budete mít dobrý imunitní systém, prožijete podzimní a zimní čas ve zdraví.
1. Dopřejte si dostatek spánku a ovládněte svůj stres
Spánková deprivace a stresové přetížení zvyšují hormon kortizol, který zhoršuje imunitní funkci.
2. Vyhněte se tabákovým výrobkům a kouři
Tabákový kouř podkopává základní imunitní obranu a zvyšuje riziko bronchitidy, pneumonie a infekci středního ucha – u dětí.
3. Pijte méně alkoholu
Nadměrná spotřeba zhoršuje funkci imunitního systému a zvyšuje náchylnost k infekcím plic.
4. Jezte mnoho zeleniny, ovoce, ořechů a semínek
Tyto potraviny poskytnou tělu živiny, které imunitní systém potřebuje. Studie u starších dospělých ukázala, že zvýšení příjmu ovoce a zeleniny zlepšilo protilátkovou výměnu.
5. Zvažte konzumaci probiotik
Lidé, kteří jí potraviny s probiotickými účinky nebo berou doplňky stravy, mají nižší výskyt respiračních a gastrointestinálních infekcí. Též se prokázalo, že fermentované mléčné výrobky snižují infekce dýchacích cest u dospělých a dětí.
6. Nebraňte se slunečním paprskům
Sluneční světlo vyvolává produkci vitamínu D. V létě stačí vystavit se slunečnímu svitu, bez opalovacího krému, po dobu 10 minut, nejlépe v dopoledních nebo pozdějších odpoledních hodinách. V období od listopadu do února je sluneční světlo příliš slabé. Pokud je nižší hladina vitamínu D v těle, tím je vyšší riziko infekce dýchacích cest. Snažte se tedy, dokud to jde, nachytat co nejvíce vitamínu D.
7. Jezte česnek
Česnek je širokospektrální antimikrobiální činidlo a posilovač imunitního systému. Teplo deaktivuje klíčovou aktivní složku česneku, proto ho přidávejte do jídla těsně před podáním.
8. Jezte lékařské houby, jako shiitake a maitake
Shiitake posiluje funkci proti vzniku rakoviny prsu u žen.
9. Používejte čerstvé bylinky podporující imunitu
Pokud trpíte recidivujícími infekcemi, zvažte o použití bylinných přípravků jako je eleuthero, asijský ženšen nebo astragalus.
10. Vytvořte tinkturu z echinacei
Tuto tinkturu je dobré mít vždy po ruce, když přemohou imunitní systém respirační viry.
Mohlo by Vás zajímat:
- 9 nejlepších přírodních zdrojů probiotik
- Proč jíst kyselé zelí?
- Přírodní medicína rostoucí v lesích
- Vitamín D poskytuje mnoho výhod