Většina lidí si myslí, že jí docela zdravě. Když se s nimi dáte více do řeči, zjistíte, že jedí mnoho rádoby zdravých potravin, které by jíst neměli. Není to jejich chyba, tyto omyly vznikají díky dobrým marketingovým trikům od obchodníků na spotřebitele. Tlak reklam na nás působí každý den, ani si to pořádně neuvědomujeme.
Pokud se chcete v tomto zmatku trochu zorientovat, uvádíme vám potraviny, které jsou mylně brány jako zdraví prospěšné. Opak je bohužel pravdou. Mnohé z nich nejsou vůbec zdravé potraviny. Jsou to naopak velké cukrové bomby, které vytváří ve vašem těle záněty.
1) Ovocné džusy
Ovocné džusy jsou stejně nebezpečné jako například sladké limonády. Mohou být dokonce i horší, když jich pijete velmi mnoho. Zde je příklad: Když vypijete sklenici čerstvého pomerančového džusu o 250 ml, je to jako byste snědli 4 celé pomeranče na posezení. Zkusili jste si někdy sníst na posezení 4 pomeranče? To nejde, že… Nebude vám z toho asi moc dobře. Proto si raději dejte celý jeden pomeranč, ze kterého krom jednoduchého cukru (fruktózy) a vitaminu C dostanete ještě zdravou vlákninu, která v odšťavněném džusu není. A proč je vlastně tedy ta pomerančová šťáva tak špatná…? Důvod je ten, že průměrná koncentrace fruktózy v ovocné šťávě je 45,5 gramů na litr. Sladká limonáda ho má 50 gramů na litr. Naše tělo si s tak velkým přetížením fruktózy neumí poradit. Fruktóza se zpracovává v játrech, kde se přeměňuje na tuky. Oproti glukóze, ta je hnacím palivem pro naše tělo.
2) Sojové produkty
Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, sójové produkty nejsou pro naše tělo zdravé. Je to tedy především nezkvašená sója. Fermentovaná sója je věc druhá. Většina sójových plodin jsou geneticky modifikovaná. Nedávná norská studie zjistila v sóje extrémní podíl glyfosátu, což znamená, že konzumujeme zahradnický prostředek na zabíjení plevele – pokud jíme neorganickou sóju. To je velký problém, protože glyfosát je spojen s mnoha zdravotními problémy. Pokud byste si ještě někdy chtěli dát sóju, raději si vyberte fermentovanou sóju v podobě: natto, tempeh a skutečná miso polévka.
3) Alkoholový cukr
Tento cukr se vyskytuje především v neslazených žvýkačkách a pečivu bez cukru. Xylitol je jednou z nejoblíbenějších forem alkoholového cukru. Mezi další patří: erythritol, isomalt, laktitol, maltitol, mannitol, sorbitol. I když jsou často uváděny na trh jako přírodní, tato sladidla podléhají intenzivnímu zpracování a jsou často odvozeny z GMO (zkratka pro geneticky modifikované organismy) přísad, jako je kukuřice. Místo tohoto cukru raději vyzkoušejte stévii nebo med od včelaře.
4) Atlantický losos a ostatní ryby ze sádek jako Tilápie
Další jídlo, které bychom měli konzumovat, jsou ryby. Ale jsou ryby a ryby. Dávejte si pozor, které ryby si kupujete. Nejhorší ryby jsou chované v sádkách. Tilápii se raději vyhněte úplně, chovaného lososa poznáte podle názvu, buď se jmenuje „Atlantický losos“ nebo pouze „losos“. Provedená studie prokázala, že hladina omega-3 u chovaných lososů je nižší. Důvodem ztráty živin je, že krmivo pro lososové hospodářství obsahuje méně sardinek. Dále se zjistilo, že hladina dioxinů je u lososů z farem 11x vyšší než u divokých lososů.
Lepší volbou je: kupujte si české sladkovodní ryby, lososa z divokého lovu, atlantickou makrelu a pacifické sardinky.
5) Popcorn dělaný v mikrovlnné troubě
Nejezte popcorn z mikrovlnné trouby. Hlavním problémem jsou pytlíky, které jsou potaženy různými chemikáliemi jako je perfluorochemikálie a kyselinou perfluoroktanovou. Tyto věci vytváří rakovinotvorné zárodky. Dalším velkým problémem je diacetyl, což je falešné máslo, ve skutečnosti je to pouhé aroma, které způsobuje vážné onemocnění plic, při vdechování velkého množství. Pokud dostanete chuť na popcorn, raději si udělejte svůj domácí.
6) Margarín
Margarín není slovo minulosti, stále jsou lidé, kteří ho používají. Původní myšlenka tohoto „másla“ byla, že měl margarín méně nasycených tuků než máslo, a tak měl chránit srdce. Teď již víme, že to není pravda. Používané trans mastné tuky, které se používají k výrobě margarínu, se totiž ukázaly zodpovědné za kardiovaskulární problémy jejich spotřebitelů. Dále tyto tuky způsobují riziko vzniku diabetes 2. typu. V současné době sice téměř všechny trans mastné tuky zmizely z margarínu, ale stále obsahují jiné průmyslově zpracované tuky, které nikdy nebyly v přírodě nalezeny. Raději používejte kravské máslo nebo ghee máslo.
7) Kuchyňská sůl
Běžná kuchyňská sůl způsobuje hypertenzi, proto byste ji neměli zařazovat do svého jídelníčku. Kdysi se sůl těžila, nyní výrobci sůl rafinují a používají metody sběru, při kterých zbavují sůl všech přirozeně se vyskytujících minerálů a suší ji při vysokých teplotách. Díky těmto procesům je zbaven přirozeně se vyskytující jód a je nahrazován jodidem draselným. Sůl se pak stabilizuje dextrózou, která ji změní na fialovou a nakonec je bělená. Žádná sůl není zdravá, ale jsou varianty šetrnější a to například: mořské soli a himalájské soli.
8) Umělá sladidla
Bohužel je mnoho doktorů, kteří je stále doporučují. Mají být bezpečné pro diabetiky, protože mají nízký glykemický index. Je ale ironií, že nový výzkum ukázal, že umělá sladidla způsobují poruchy střevní mikroflóry a mohou způsobit diabetes.
9) Agávový sirup
Tváří se velice zdravě, ale není tomu tak. Agáve má nejvyšší obsah fruktózy ze všech sirupů na trhu. Fruktózu je těžká na játra a ukládá se pak do našeho těla v podobě tuku. Lepší volbou je použít včelí med od včelaře, stévii, rýžový sirup nebo i normální cukr (bílý i hnědý), když potřebujeme trochu sladit. Žádná forma sladidla není pro naše tělo výborná, ale pro malé použití jsou tyto varianty lepší nežli agávový sirup.
10) Neorganické jahody
Neorganická jahodová pole jsou často ošetřována toxickými plyny, tyto plyny byly vyvinuty pro chemickou válku. Sami si tedy udělejte obrázek, zda je dobré takovými věcmi krmit svoji rodinu. Lepší je si počkat na sezónu a koupit si jahody od zemědělce, o kterém víte, že nepoužívá žádné chemikálie. Nebo si sami vypěstujte na zahrádce nebo v truhlíku na balkónu. Jahody si v sezóně uložte na mrazák a můžete mít zdravé jahody po celý rok.
Obrázky: pixabay