Hypotyreóza postihuje častěji ženy. Zpomaluje metabolismus, osoby jí trpící prakticky nemohou zhubnout. Správná výživa však může pomoci.
Hypotyreóza, nazývaná také nedostatečně aktivní štítná žláza, je stav, kdy štítná žláza nevytváří a neuvolňuje dostatečné množství hormonů do krevního oběhu. To může způsobit, že se cítíte unavení, zpomalí se metabolismus, takže přibíráte na váze a nesnášíte nízké teploty. Změny ve stravovacích návycích, obzvláště zařazení některých potravin do vašeho jídelníčku, vám mohou při nedostatečně aktivní štítné žláze pomoci. Níže naleznete seznam 10 potravin, které pomáhají hypotyreózu léčit. Více prozradila lékařka Kelly Wood.
Příznaky hypotyreózy
Příznaky se obvykle rozvíjejí pomalu a je možné, že si zdravotní potíže uvědomíte až po několika letech. Mezi nejčastější příznaky patří:
- únava,
- citlivost na chlad,
- pomalejší metabolismus a s ním spojené přibývání na váze,
- zácpa,
- deprese,
- pomalé pohyby a myšlenky,
- bolesti svalů a slabost,
- svalové křeče,
- suchá a šupinatá kůže,
- lámavé vlasy a nehty,
- ztráta libida (sexuální touhy),
- hluboký hlas a chrapot,
- bolest, necitlivost a mravenčení rukou a prstů (syndrom karpálního tunelu),
- nepravidelná menstruace a jiné menstruační poruchy,
- osteoporóza.
Potraviny vhodné při hypotyreóze
Strava sama o sobě hypotyreózu nevyléčí. Určité potraviny však mohou poruše předejít, stejně jako zmírnit příznaky, pokud vám již byla nemoc diagnostikována. V raných stádiích onemocnění vám mohou pomoci natolik, že nemusíte brát léky. Pokud však léky berete, v žádném případě je bez svolení lékaře nevysazujte.
1) Kokosový olej
Extra panenský kokosový olej je nasycený tuk bohatý na triglyceridy s mastnými kyselinami se středně dlouhým řetězcem. Tyto živiny mají sílu zvýšit metabolismus a usnadnit hubnutí, což jsou obvykle dva z hlavních problémů pacientů trpících hypotyreózou. Užívejte dvě polévkové lžíce (30 g) každý den, jednu ráno před snídaní a druhou večer před spaním.
2) Řasy
Mnoho případů hypotyreózy je způsobeno nedostatkem jódu. Mořské řasy jsou bohaté na jód, zejména hnědá mořská řasa vesiculosus, která roste na pobřeží Středozemního moře a západního Baltu. Před konzumací se však určitě poraďte se svým lékařem. Příliš mnoho jódu vám totiž může uškodit.
3) Kajenský pepř
Kajenský pepř rozproudí váš metabolismus a také vám zvýší tělesnou teplotu. Může rovněž pomoci zmírnit další příznaky, jako je zácpa a bolesti kloubů. Přidávejte kajenský pepř do svého jídelníčku postupně, abyste se vyhnuli zažívacím problémům.
4) Zázvor
Zázvor je povzbuzující a aromatické koření, které mimo jiné zrychluje metabolismus a bojuje proti zadržování tekutin, což je další častý příznak, jenž se objevuje, když štítná žláza nefunguje správně. Zázvor také zvyšuje tělesnou teplotu, takže je velmi užitečný pro ty, kteří jsou citliví na chlad.
5) Mořská voda
Mořská voda obsahuje mořskou sůl, minerály a další stopové prvky. Je tedy nejen zdrojem jódu, ale je také výborným minerálním doplňkem. Dalším přínosem je to, že mořská voda na rozdíl od soli nezpůsobuje zadržování tekutin.
6) Arašídy
Arašídy jsou jedním z nejlepších ořechů pro boj s hypotyreózou kvůli svému vysokému obsahu minerálních látek, zejména jódu.
7) Česnek
Česnek je potravina, jež má díky svým četným prospěšným složkám velmi pozitivní vliv na mnoho onemocnění. Je to jeden z nejlepších léků pro lidi, kteří jsou citliví na chlad, cítí se unavení nebo apatičtí.
8) Fenykl
Fenykl funguje jako regulátor hormonů, protože stimuluje jejich produkci. Dá se užívat přímo, nebo jako léčivý odvar.
9) Ženšen
Ženšen je silný přírodní stimulant, který zrychluje metabolismus a pomáhá vám snáze zhubnout. Může se užívat pravidelně, s přestávkami, jako odvar, nebo doplněk stravy.
10) Sezamová semínka
Štítná žláza je zodpovědná za produkci kalcitoninu, hormonu, který umožňuje vstřebávat vápník. Z tohoto důvodu mohou lidé s hypotyreózou trpět nedostatkem vápníku a osteoporózou. Konzumace sezamu, semene bohatého na vápník, pomáhá tomuto problému předcházet.
Zdroj: Healthline, Healthline