V prvním dílu našeho seriálu hubněte s námi celý měsíc den po ni, jsme si prozradili, jak vůbec začít. Prvních 6 dní je za vámi, máte připraveny potraviny a jste odhodláni pokračovat? Pak se máte na co těšit. Přidáme i pohyb.
Nic těžkého to nebude, protože víme, že ne každý je z pohybu nadšený, má čas a chuť. Proto i s pohybem začínejte pozvolna. Časem vám začne chybět a budete ho přidávat více a častěji.
7. den – Cvičení
Jestliže nemáte vyloženě čas ani půl hodiny na každodenní cvičení (někam docházet nebo cvičit doma), pak si cvičení rozdělte do několika drobných sérií za den. Například ráno udělejte 40 až 70 dřepů, dopoledne pak 15 až 30 kliků, odpoledne 40 sedů a lehů, pozdní odpoledne 40 skákacích panáků a 20 sekund prkno, večer pak klidně jógu do postele.
Mimochodem jógou můžete začít i svůj den. Nezapomeňte si naplánovat cviky do diáře, pak už stačí jen odškrtávat, jakmile cviky provedete. Cviky si vybírejte podle toho, které vám vyloženě nejsou nepříjemné. Snažte se, aby to bylo minimálně 30 minut cvičení za den. Když zvládnete více, jen lépe pro vás. Když méně, nevadí, vždy si říkejte, že lepší je aspoň 10 minut, než vůbec nic. Zatím jde pouze o vypracování zvyku.
8. den – Kontrola kuchyně a cvičení
Zkontrolujte znovu vaší kuchyni/potraviny, naplánujte si jídelníček a pamatujte – nikdy, ale opravdu nikdy nechoďte nakupovat hladoví. Připravujte si předem i svačinky do práce. Pokud vás honí mlsná, mějte doma: oříšky, semínka, sušené ovoce, kvalitní hořkou čokoládu, proteinový nápoj, rostlinné mléko, skořici, ovoce, bílý jogurt nebo tvaroh a podívejte se na zdravé recepty. Váš nový úkol zní: hledejte nové a zdravé recepty.
Podívejte se také na to, zda jste splnili veškeré vaše úkoly, ohledně cvičení. A nezapomeňte i tento den cvičit. Nejde o to, abyste dřeli půl hodiny vkuse, pokud se vám to příčí nebo nemáte čas, ale pohyb je pro tělo balzám a tělo ho potřebuje. Takže opět cvičte klidně 5 x denně po 6 minutách. I kdyby to mělo být jen 50 dřepů za celý den, lépe něco, než vůbec nic. Myslete na to.
9. den – Protáhněte své tělo
Nejen dřepy, kliky, různé formy planku, skákací panák, ale i pravidelné protahování těla je velmi důležité a prevencí bolesti zad. Nečinností zbytňují v těle fascie, což vede k mnoha bolestem (nejen bolestem zad). Proto je důležité tělo i protahovat. Strečink, jóga je skvělým zpestřením.
10. den – Vážení, měření
Znovu se zvažte, změřte a hlavně nečekejte žádné zázraky. Jde spíše o to, abyste se naučili plánovat, kontrolovat a neztratili motivaci. Mnohdy to člověk po týdnu vzdává, protože neumí plánovat a jakoby zapomněl, proč to všechno vlastně dělá. Jde tedy spíš o takové připomenutí, než abyste čekali za tak krátkou dobu bůh ví jaké výsledky.
11. den – Zlepšujte se
Pokud jste u posledního cvičení dodrželi čas 30 minut, navyšte nyní čas na 35 minut za den. Je jedno, zda budete cvičit 35 minut vcelku nebo opět rozdělené cvičení během dne. Případně pokud běháte 5km, zkuste navýšit na 6km, případně zlepšit svůj čas. Zapisování si cvičení vám pomůže, abyste se mohli postupně zlepšovat.
12. den – Skrytá hrozba pečivo
Pečivo ze svého jídelníčku škrtat úplně nemusíte, protože kváskové celozrnné pečivo prospívá trávení. Pozor však na výrobky z bílé mouky. Když už budete jíst pečivo, dejte si raději jeden plátek celozrnného pečiva s avokádem, vajíčkem, zeleninou. To vás dostatečně zasytí a ušetříte až 100 kalorií za druhý krajíc chleba.
Obrázky: pixabay.com