Příznaky selhání ledvin: Chronické onemocnění se může nepozorovaně rozvíjet i roky

Fotografie: Depositphotos

Akutní selhání ledvin vás může bezprostředně ohrozit na životě. Chronické je zase hůře detekovatelné v raném stádiu. Tyto příznaky se vyskytují u obou.

Ledviny slouží jako filtr těla. Pomáhají odstraňovat nežádoucí a odpadní látky z těla a zároveň regulují rovnováhu elektrolytů a krevní tlak. Vytvářejí také erytropoetin, který je důležitý ke stimulaci tvorby červených krvinek. Ledviny jsou totiž životně důležitým orgánem a jejich poškození může být škodlivé pro celkové fungování těla. Akutní selhání může být i smrtelné. Toto jsou 4 nejčastější příznaky společné pro akutní i chronické poškození ledvin, potvrzuje lékařka Alana Biggers.

Příznaky snížené funkce ledvin

Onemocnění ledvin v počátečním stádiu obvykle nevyvolává žádné příznaky. Je to dáno tím, že tělo se obvykle dokáže vyrovnat i s výrazným snížením jejich funkce. Onemocnění ledvin je v této fázi často diagnostikováno pouze tehdy, pokud rutinní vyšetření, například vyšetření krve nebo moči, odhalí možný problém.

Pokud je zjištěno v raném stádiu, mohou léky a pravidelné testy na jeho sledování pomoci zabránit dalšímu rozvoji onemocnění. Jestliže ale není odhaleno včas, nebo se i přes léčbu zhoršuje, může se rozvinout řada příznaků. Tyto příznaky jsou prakticky totožné s akutním selháním ledvin, kdy se jejich funkce náhle výrazně oslabí.

Snížená produkce moči

Jedním z prvních příznaků poškození ledvin je snížená tvorba moči. Zatímco množství moči je nižší, dochází ke zvýšené frekvenci močení. Obsah moči může i způsobit, že je tmavě žlutá, což naznačuje, že je velmi koncentrovaná. Může mít také růžovou nebo červenou barvu, což naznačuje přítomnost červených krvinek.

Fotografie: Depositphotos

Je potřeba navštívit lékaře, který může provést analýzu moči a na jejím základě určit diagnózu onemocnění. Nadbytek bílkovin v moči naznačuje, že byly poškozeny filtrační schopnosti ledvin a je nutné zahájit léčbu.

Zvětšení břicha, zvýšený krevní tlak a srdeční frekvence

S hromaděním odpadních látek v těle dochází ke zvýšení tělesné hmotnosti, viditelný nárůst je zejména v oblasti břicha, dochází k tomu v důsledku přebytečných tekutin. Viditelné jsou také otoky paží, nohou a kolem očí. Můžete pociťovat bolest v břiše, v oblasti žeber. Stále dochází k hromadění obsahu sodíku, který váže vodu a zvyšuje krevní tlak.

U osoby s poškozením ledvin se vyvine středně závažná až závažná hypertenze, což znamená hodnoty krevního tlaku vyšší než 130/80. Kvůli nadměrnému hromadění tekutiny v krvi je srdce nuceno pracovat usilovněji, což má za následek zvýšenou srdeční frekvenci. 

Ospalost

Tělo rozkládá bílkoviny za vzniku močoviny, kterou ledviny normálně odfiltrují, takže poškození ledvin povede k hromadění močoviny, jež se změní na amoniak. Zvýšené hladiny amoniaku jsou toxické pro centrální nervový systém a způsobují ospalost. To může dokonce vést ke kómatu.

Anémie a nedostatek vitamínu D

Erytropoetin, produkovaný v ledvinách, je hormon, který stimuluje tvorbu červených krvinek. Chronické poškození ledvin nakonec sníží produkci červených krvinek a povede k anémii. To způsobuje nažloutlé zbarvení očí a bledý vzhled kůže. Vzhledem k tomu, že se na tvorbě vitamínu D podílejí i ledviny, dochází časem k výraznému nedostatku vitamínu D a pacienti by měli užívat doplňky stravy.

Rozdíl mezi akutním a chronickým selháním ledvin

K akutnímu selhání ledvin dochází, když ledviny náhle přestanou být schopny filtrovat odpadní látky z krve. Když ledviny ztratí svou filtrační schopnost, může se v nich hromadit nebezpečné množství odpadních látek a chemické složení vaší krve se může dostat z rovnováhy. Akutní selhání ledvin může být smrtelné a vyžaduje intenzivní léčbu. Akutní selhání ledvin však může být vratné. Příznaky akutního selhání ledvin zahrnují:

  • malou nebo žádnou tvorbu moči,
  • otoky lokalizované hlavně v nohách,
  • úzkost, stres, zmatenost, ospalost,
  • dušnost, bolest na hrudi.

Chronické selhání ledvin se vyvíjí v čase. V časných stádiích onemocnění, které může trvat několik měsíců až 30 let, nemá většina pacientů prakticky žádné příznaky. Toto se nazývá tichá fáze onemocnění. Jak se však onemocnění stává závažnějším, příznaky, jež se mohou objevit, jsou:

  • snížená tvorba moči,
  • otoky dolních končetin,
  • únava, ospalost,
  • nevolnost nebo zvracení,
  • nechutenství,
  • bolest hlavy a problémy se spánkem,
  • ztráta váhy,
  • zmatenost.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]