Téměř u každého se v domácnosti vyhazují nějaké zbytky jídel, které by při troše šetrnosti šly využít. Jídlo, které doma připravíte na okamžitý konzum, a nesní se, je možné skladovat v lednici jeden až dva dny. Pokud se nesní, pak končí v koši.
Paradox je, že si také mnoho lidí stěžuje, jak jsou potraviny drahé a žijí jak se praví – z ruky do pusy. Přesto se mnohdy nakupují zbytečnosti, případně končí jídlo na smetišti. Jen málokdo dokáže v kuchyni s potravinami nakládat opravdu šetrně a všestranně. Například využít slupky z jablíček, pokud je loupete na nedělní štrúdl k výrobě domácího jablkového čaje.
Využít se dají i zbytky pečiva, brambor, zeleniny a vše, co vám zůstane. Možná si řeknete, že nebudete lamentovat kvůli nedojedeným třem kouskům papriky na talíři vašeho dítěte a vyhodíte je. Příště to bude půl rajčátka, dvě kolečka ředkvičky a suma sumárum je to za měsíc plná mistička zeleniny, která by se mohla využít do leča, pod maso, na pomazánku, marinádu apod.
Začněte tedy ne vyhazovat, ale mrazit veškeré zbytky a budete překvapení, kolik se toho nasbírá. Samozřejmě dávejte vše zvlášť. Zeleninu, ovoce, maso a krabičky v mrazničce si důkladně popište. Co pak s těmito zbytky? To vám hned prozradíme.
Zbytky ovoce
Zbytky nashromážděného ovoce můžete použít na výrobu domácí čerstvé marmelády. Případně na nějaký moučník – buchtu. Výtečné je i ovocné pyré s chia semínky (chia puding). Pokud vaše dítě nedojí broskev, můžete ji nakrájet na kousíčky, vložit do zásobníku na led a dolít vodou – vyrobíte si tak ovocné ledové kostky do nápojů.
Zbytky zeleniny
Zbytky zeleniny je možné rovněž nakrájet a vložit do zásobníku na led, dolít vodou, pak jen vyloupnout a házet do polévky či jiných jídel. Zeleninový mix nasbíraný v krabičce můžete rozmixovat a použít do polévek, omáček, pod maso, na různé marinády, pomazánky, do zeleninových karbanátků apod.
Staré pečivo
Než vyhodíte nakousaný a nesnědený chléb, rohlíky a jiné pečivo, přemýšlejte. Strouhanky máte možná dost, ale staré pečivo lze využít i jinak. Nakrájet na kostičky a nechat uschnout a skladovat v uzavřené dóze. Použít se dá na žemlovku či domácí knedlík. Případně pečivo nakrájejte na kostičky, vymažte pekáček olivovým olejem, nasypte chleba, bylinky, česnek (přísady dle vašich preferencí) a upečte. Opět skladujte v dóze. Bylinkové krutony se do polévky či k salátům vždy hodí.
Nesnědené maso
Stejně tak lze nashromáždit plnou krabičku masa. Kuřecí, hovězí, vepřové – dávejte každý druh masa zvlášť. Mražené výrobky vydrží bez problému půl roku. Za půl roku se vám určitě podaří nasbírat hodně masa, které by jinak končilo v koši. Z něj pak po rozmrazení můžete vyrobit pomazánku, upéct jej s těstovinami, pomlít a udělat rychlé karbanátky, rizoto a další.
Ušetřete všechny zbytky, i když zatím nevíte, co s nimi budete dělat. V mrazničce vám vydrží a nápad přijde časem sám. Ušetříte tak peníze i čas, protože pak stačí jen sáhnout do mrazničky a vytáhnout plnou krabičku masa či zeleniny.
Obrázek: pixabay.com