Někdy se probouzíme s necitlivostí končetin, která bývá způsobena útlakem nervů nebo ucpáním cév. Je však dobré být opatrný, protože by se mohlo jednat o příznak závažného onemocnění.
Občasné znecitlivění, které po protažení odezní, pravděpodobně nic neznamená. Je časté, běžné a většinou neškodné, třeba když si přesedíte nohu. V případě, že na necitlivost rukou či nohou trpíte, nedoprovází ho jiné vedlejší příznaky nebo už vážnou příčinu vyloučil lékař, zkuste brát pravidelně hořčík. Dostavuje-li se ale necitlivost končetin podezřele často a doprovázejí-li tento stav i další obtíže, je na místě návštěva doktora. Určitě je lepší nic nezanedbat a začít s léčbou včas, radí lékařka Heidi Moawad.
O jaké nemoci by se mohlo jednat
Nejčastějšími příčinami jsou poškození a útlak nervů, které jsou často důsledkem špatného držení těla. Může však být také příznakem ztuhlosti páteře. Níže uvádíme 5 závažných onemocnění, která mohou být také způsobena necitlivostí rukou nebo nohou.
1. Osteochondróza: tímto pojmem se označuje skupina onemocnění, která mají výrazný vliv na růst kostí a chrupavek. Jedná se zkráceně o opotřebení krčních obratlů. Stlačení nervů v okolí krčních obratlů může způsobit necitlivost rukou, bolesti hlavy nebo zmatenost.
2. Roztroušená skleróza: jedná se o autoimunitní zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, které způsobuje poškození nervových buněk. Může se při ní také projevovat snížená citlivost a necitlivost rukou nebo nohou.
3. Diabetes a srpkovitá anémie: obě onemocnění vedou ke zpomalení krevního oběhu v končetinách a jedním z příznaků je necitlivost rukou. Srpkovitá anémie je dědičné onemocnění, které se projevuje změnou tvaru červených krvinek.
4. Neuralgie ramenního kloubu: nebezpečné onemocnění, které způsobuje zánět v rameni, což může vést k necitlivosti rukou. Začíná akutními bolestmi nejčastěji v oblasti ramene, krční páteře nebo paže a posléze se rozvíjí i motorický deficit.
5. Mozková mrtvice: Jedná se pravděpodobně o nejnebezpečnější příčinu necitlivosti rukou. Pokud máte také necitlivost nohou, neustálé bolesti hlavy, poruchy vidění a problémy s řečí, okamžitě navštivte lékaře.
Co necitlivost doprovází
Necitlivost končetin může být doprovázena pocitem pálení, ztrátou citlivosti postižené končetiny, bolestí při pouhém lehkém doteku, pocitem ztráty citlivosti končetiny, necitlivosti nebo úplného znecitlivění. Pokud se necitlivost týká především prstů na rukou nebo nohou a pokud se příznaky zhoršují bez konkrétní příčiny, měli byste vyhledat lékaře.
Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Necitlivost, potíže s mluvením, poruchy myšlení a slabost nebo ochrnutí obličeje mohou znamenat mrtvici, takže pokud se u vás objeví, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Jestliže je necitlivost doprovázena silnou bolestí hlavy, ztrátou vědomí, zmateností a potížemi s dýcháním, měli byste také vyhledat lékaře, protože to může být příznakem nádoru mozku.
Jaká vyšetření vás čekají
Pokud anamnéza a klinické vyšetření (testy reflexů, svalové síly a smyslových funkcí) neposkytnou jasnou odpověď, může lékař předepsat další testy. Mohou zahrnovat: vyšetření krve a moči (kompletní krevní obraz, kompletní analýza elektrolytů, měření hladiny vitamínu B12, vyšetření hormonů štítné žlázy atd.), vyšetření magnetickou rezonancí a CT.
Léčba necitlivosti
Léčba se liší v závislosti na příčině. V případě spondylózy a jiných osteoartikulárních degenerativních procesů, hernie disku nebo syndromu karpálního tunelu může lékař doporučit fyzioterapii nebo operaci. U pacientů s diabetem je velmi důležité kontrolovat hladinu glukózy v krvi.
Zdroj: Healthline