Štítná žláza je žláza v přední části krku, která má tvar motýla. Jeho hlavním účelem je produkce hormonů . Reguluje nejdůležitější životní funkce organismu.
Sníženou funkcí štítné žlázy trpí v České republice více než půl milionů 000 lidí, zvýšenou funkcí štítné žlázy kolem sto tisíců osob. Negativní dopady takové nemoci mohou být docela běžné: špatný spánek, výkyvy nálad, zpomalení metabolismu i poruchy paměti. Onemocnění štítné žlázy nemusí být jen černý mrak visící nad vaší hlavou. Pečlivým plánováním a změnami životního stylu můžete svůj zdravotní stav zvládnout, říká lékařka Marina Basina.
Návyky, které ničí štítnou žlázu
Štítná žláza plní v našem těle mnoho úkolů. Je zodpovědná za tělesnou teplotu, normální metabolismus nebo srdeční rytmus. Normální funkci štítné žlázy ovlivňuje mnoho faktorů. Podívejte se, co ničí její správné fungování.
Přemíra stresu
Stres je reakcí organismu na různé události v našem životě. Problém nastává, když to naruší naši rovnováhu. Pak pro nás může být obtížné zvládnout určitou situaci. Co se děje s naším tělem, když je nervový systém přetížen? V důsledku chronického stresu se objevují zdravotní problémy. Neustálý stres ovlivňuje funkci mozku a štítné žlázy. Výzkum Národní lékařské knihovny USA ukazuje, že při stresu jsou receptory štítné žlázy potlačeny, což narušuje celý organismus.
Kouření tabákových výrobků
Nikotin je zdraví škodlivý – to je jasné tvrzení. Zkracuje délku života a způsobuje rakovinu plic a úst. V tabáku jsou látky, které také nejsou lhostejné k naší štítné žláze. V roce 1995 vědci zjistili, že kouření zvyšuje závažnost problémů se štítnou žlázou. To je z velké části způsobeno přítomností kyanidu v tabákovém kouři. Kyanid je lék proti štítné žláze, který brání žlázám syntetizovat hormony, které se vážou na jejich receptory. Může poškodit vaše játra, mimo jiné orgány.
Nadužívání výrobků ze sóji
Poslední dobou je sója předmětem bouřlivých diskuzí. Zatímco jedni ji doporučují, druzí radí se ji zcela vyhnout a zapomenout na ni. Přestat jíst sóju by však zcela jistě měli lidé, které trápí onemocnění štítné žlázy. Podle doktora Mercoly obsahuje sója řadu složek, které negativně ovlivňují žlázu ve tvaru motýla. Patří mezi ně goitrogeny, které zabraňují syntéze hormonů štítné žlázy a metabolismu jódu. Sója také inhibuje účinnost různých léků na štítnou žlázu.
Nadměrná konzumace syrové brukvovité zeleniny
Podle Oregonské státní univerzity může vysoká konzumace zeleniny, jako je zelí a tuřín, narušit funkci štítné žlázy u lidí s nedostatkem jódu. To vše kvůli glukosinolátům v této zelenině, které lidské tělo přeměňuje na goitrin, sloučeninu, která inhibuje sekreci hormonů.
Vyhýbání se lékařskému vyšetření
Chápeme, že život je těžký a návštěvy lékaře není vždy příjemná, proto ji často velice rádi odkládáme na dobu neurčitou. Pokud ovšem máte určitou formu onemocnění štítné žlázy, musíte si uvědomit, že váš stav může způsobit vážné poškození, pokud není správně léčen. V tomto případě je tedy čas důležitý. Můžete vyhledat pomoc od registrovaného naturopata nebo dietologa, který se může osobně podívat na váš stav a doporučit.
Zdroj: Healthline