6 důvodů, proč začít s běháním ještě dnes

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby dospělí ve věku 18 až 65 let absolvovali minimálně 2,5 hodiny běhu týdně. Zní to poměrně jednoduše, ale přesto se většina lidí raději usadí do pohodlného křesla a sleduje televizi. Kdo chce, ten hledá cestu, kdo nechce, ten hledá výmluvy typu: venku je už zima, nemám peníze na pás na běhání, nemáme u nás žádné fitko, nemám peníze na permanentku apod.

Nicméně běhat se dá i doma na místě, běhat se dá do schodů, bydlíte-li v panelovém domě a běhat se dá i v dešti, pokud nejste z cukru… Stačí jen chtít. Někdy také stačí, když si člověk zjistí, co vše tím může získat, mimo bolesti nohou či kolen. Pravdou je, že běh není vhodný pro lidi s obezitou, tam existují jiné možnosti pohybu, ale to by byla jiná kapitola. Proč tedy začít s běháním, pokud vám v něm brání pouze vaše lenost?

1. Zhubnete

Tady to není příliš složitá rovnice. Pokud chcete hubnout, musí být příjem kalorií nižší, než kalorie, které vaše tělo spaluje. Mnoho lidí nehubne proto, že ačkoliv běhá, je jejich kalorický příjem stále vyšší než výdej anebo naopak velmi nízký (hladovění) a tělo si ze stresu ukládá. Při zdravém jídelníčku a pravidelném pohybu hubnout budete. A běh patří stále k těm nejúčinějším a nejjednodušším metodám – běhat chodí i profesionální sportovci, když potřebují snížit váhu.

2. Zdravé srdce

Ačkoliv můžete mít při běhu dojem, že vám každou chvíli vyskočí srdce z hrudi, patří běh ke sportovní aktivitě, která prospívá zdraví srdce a plic. Samozřejmě, že se stále bavíme o volnočasové aktivitě, nikoliv profesionálnímu sportování, tam je to úplně o něčem jiném.

3. Lepší duševní zdraví

Běhání zvyšuje průtok krve, což prospívá nejen výše zmíněnému srdíčku, ale i mozku. To pomáhá zajistit lepší psychickou pohodu a snížit riziko demencí a Alzheimerovy choroby. Přestože chůze a aerobik mohou zlepšit průtok krve, bylo zjištěno, že lehký běh je mnohem efektivnější na snižování kognitivního poklesu.

4. Posílení kostí a kloubů

Osteoporóza a artritida jsou onemocnění, které každoročně postihuje miliony lidí na celém světě. Existuje několik příčin těchto onemocnění. Od nedostatku vápníků a některých vitamínů ve stravě, po fyzické aktivity. Bylo zjištěno, že běh zlepšuje hustotu kostí. Ve skutečnosti může běh opravdu zvrátit riziko osteoporózy a artritidy tím, že obnoví pevnost kostí a chrupavek u lidí středního věku.

5. Zpevníte svaly

Běh je skvělá aktivita pro tónování hamstringů, kyčelních flexorů, lýtek a celých končetin. Když člověk běží, tak hýbe i rukama tam a zpět, tudíž zapojuje nejen spodní, ale i horní část těla. Když navíc běžíte po nezpevněném povrchu (jako je například nějaká lesní cestička) zapojujete svaly, o kterých nemáte ani tušení, že existují. Při běhu se posiluje i střed těla. Samozřejmě, že nebudete budovat svalovou hmotu, jako u posilování. Ale rozhodně si tím zpevníte tělo/svaly.

6. Prodloužíte si život

Pokud jste to ještě neslyšeli, tak fyzická aktivita prodlužuje život. Pomáhá lepšímu zdraví srdce, plic, pevnějším kostem, kloubům, posiluje duševní zdraví a navíc vás takovýto životní styl automaticky nutí jíst zdravější potraviny. Byla by asi úplná hloupost jít si zaběhat, a pak si dát cigárko a hamburger. Takový běh by opravdu pozbyl smyslu.

Obrázek:pixabay.com