Když srdce „bubnuje“ mimo rytmus: Mezi příčiny srdeční arytmie patří stres, káva, nespavost i hormony

Fotografie: Alith3204 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud srdce udeří mimo svůj obvyklý rytmus, nemusí to zákonitě představovat ohrožení života. Je však potřeba takové stavy hlídat a konzultovat s lékařem.

Za normálních okolností bije zdravé srdce v pravidelných intervalech. Za jistých podmínek však může srdeční stah přijít i mimo obvyklý rytmus, a to buď předčasně, nebo pozdě. Ve většině případů nejsou tyto mimořádná kontrakce nebezpečné a nepředstavují žádné zdravotní riziko. Jindy ale mohou zapříčinit závažné zdravotní komplikace, včetně srdečního selhání či zástavy, říká doktorka Payal Kohli.

Srdeční arytmie

Mimořádné srdeční stahy se dělí do dvou hlavních kategorií, z nichž potom každá má několik dalších podtypů. Benigní arytmie je nepravidelný srdeční tep, který nepředstavuje ohrožení života a nemusí způsobovat žádné významné potíže. 

Maligní arytmie naopak nebezpečná je a může způsobit srdeční selhání, a potažmo tedy i úmrtí. Tyto mimořádné stahy, jež představují asi 10 % všech případů, vyžadují léčbu jak základního onemocnění, které je způsobuje, tak samotné arytmie. Pokud si nahmatáte nepravidelný puls, je vždy potřeba konzultace s lékařem.

Příčiny srdeční arytmie

Nebezpečné arytmie jsou důsledkem základního a nejčastěji koronárního onemocnění (předinfarktová angina pectoris nebo progredující infarkt myokardu, zejména v prvních hodinách infarktu). Benigní arytmie jsou obvykle způsobeny vnějšími faktory, seznamte se s těmi nejčastějšími z nich.

Káva 

Kofein stimuluje stresové hormony, jako je adrenalin, a způsobuje bušení srdce. To znamená, že se člověk může cítit, jako by mu chtělo srdce vyskočit z hrudi. Případně může přijít i několik mimořádných úderů. 

černá káva
Fotografie: Pixabay

Stres

Chronický stres poškozuje zejména srdce a cévy, protože zvyšuje krevní tlak, křeče věnčitých tepen, srdeční frekvenci a predisponuje k nebezpečným arytmiím.

Alkohol

Konzumace alkoholu je spojena s výskytem předčasných stahů síní a komor, supraventrikulární tachykardie (velmi rychlá srdeční činnost), flutteru síní, komorové tachykardie a je etiologicky zodpovědná za 1/3 pacientů s fibrilací síní. Většina srdečních arytmií vzniká po intoxikaci, tj. po nadměrném požití alkoholu. Následné poruchy elektrolytů, dysfunkce autonomního nervového systému a dysfunkce myokardu zvyšují pravděpodobnost vzniku arytmií.

Nespavost 

Osoby trpící nespavostí jsou čtyřikrát více ohroženy srdečním selháním. Důvodem je, že tělo se snaží zvládnout nedostatek spánku zvýšením hladiny stresových hormonů, které způsobují zvýšení srdeční frekvence.

Jednoduché fígle na to, jak se vypořádat s nespavostí a konečně se vyspat do růžova

Kolísání hormonů

Těhotenství, menopauza a onemocnění štítné žlázy, tedy stavy, které rozrušují hormony, způsobují změny v těle, včetně arytmií.

Cvičení

Čím vyšší je stupeň obtížnosti cvičení, tím vyšší je srdeční frekvence a krevní tlak. Lidé s genetickými srdečními vadami by měli být při cvičení obzvláště opatrní.

Co dělat v případě arytmie

Pokud se u vás srdeční arytmie objeví, objednejte se ke svému lékaři. Vyšetří vás a případně odešle na další vyšetření na kardiologii. Pokud srdeční arytmie přetrvává déle než několik minut nebo je doprovázena mdlobami, dušností nebo bolestí na hrudi, zavolejte na tísňovou linku nebo někoho požádejte, aby vás odvezl na nejbližší pohotovost.

žena si měří pulz
Fotografie: Pixabay

Životní styl a domácí prostředky

Pokud trpíte srdečním onemocněním nebo srdeční vadou, lékař vám kromě konvenční léčby pravděpodobně doporučí i změnu životního stylu. Dejte na následující rady:

  • Jezte potraviny zdravé pro srdce: Potraviny s nízkým obsahem soli a pevných tuků. Hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
  • Pravidelně cvičte: Snažte se cvičit alespoň 30 minut denně.
  • Přestaňte kouřit
  • Udržujte si zdravou hmotnost.
  • Udržujte krevní tlak a hladinu cholesterolu pod kontrolou
  • Alkohol pijte s mírou. 
  • Dodržujte následnou péči: Užívejte předepsané léky a choďte na pravidelné kontroly k lékaři. 
  • Alternativní medicína: Pro zdraví srdce je také důležité naučit se zvládat stres. Techniky snižování stresu mohou také pomoci předcházet srdečním arytmiím nebo je snižovat. Mezi způsoby snižování stresu patří jóga, meditace nebo relaxační techniky. Pomoci může i akupunktura.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]