Pokud se u vás občas objeví některé z níže uvedených symptomů, není důvod k panice. Přetrvávají-li však delší dobu, je na místě věnovat jim pozornost.
Pokud vás náhle začne velmi bolet na hrudi, pravděpodobně zavoláte sanitku, protože vás napadne, že máte infarkt. Když po pádu nemůžete pohnout některou z končetin, dojde vám, že je zlomená a potřebujete do nemocnice. Jiné příznaky však máte tendenci dlouhou dobu podceňovat, protože nejsou tak výrazné. Jestliže se však u vás níže zmíněné obtíže vyskytují delší dobu, rozhodně je s lékařem prokonzultujte, radí doktor Gerhard Whitworth.
Přetrvávající únava
Únava, která neustupuje ani po odpočinku a která vám ztěžuje vykonávání každodenních činností, může být příznakem infekce, například nachlazení nebo chřipky. Může však být také příznakem jiných závažnějších onemocnění, jež je třeba vyšetřit. Pokud únava přetrvává déle než dva týdny a je doprovázena ztrátou zájmu o věci, které vás dříve bavily, může být nutné vyšetřit možnost duševních poruch, jako je deprese.
Nevysvětlitelný přírůstek hmotnosti
Pokud není viník zřejmý (jednoduše se přejídáte) a nechápete, proč jste přibrali, odborníci vysvětlují, že přibírání na váze mohou způsobit hormonální změny nebo poruchy, jako je porucha funkce štítné žlázy nebo například menopauza. Je také možné, že problém je způsoben zadržováním tekutin, což je stav, který může být zapříčiněný závažným onemocněním srdce nebo ledvin a měl by být vyšetřen.
Chronická bolest
Dá se očekávat, že s přibývajícím věkem přibývá bolestí a nepohodlí. Někdy jsou důsledkem fyzického opotřebení nebo problémů, jako je artritida. V jiných případech může být bolest důsledkem autoimunitního onemocnění nebo jiného systémového onemocnění, které je třeba vyšetřit. Bolest spojená se systémovými onemocněními může být doprovázena dalšími příznaky, jako je ztráta hmotnosti, bolesti hlavy, nechutenství, noční pocení nebo únava.
Dušnost při námaze
Pokud se zadýcháváte při cvičeních, která jste dříve prováděli bez problémů, hrozí riziko dýchacích potíží, jako je astma. Ve hře jsou i kardiovaskulární onemocnění, zejména pokud se současně vyskytují další problémy, jako je hypertenze, zvýšená hladina cukru v krvi a cholesterolu.
Nespavost
Potíže s usínáním a poruchy spánku obecně mohou být příznakem problémů se štítnou žlázou, spánkové apnoe nebo ve vzácnějších případech neurologických poruch, jako je například Parkinsonova choroba.
Neschopnost soustředění
Zpomalené myšlení nebo neschopnost se soustředit mohou být způsobeny něčím tak banálním, jako je nedostatek spánku, ale je také možné, že se jedná o vedlejší účinek některých léků nebo o příznak skrytého zdravotního problému. V případě, že je na vině nějaká nemoc, která u vás dosud nebyla diagnostikována, se mohou objevit doprovodné symptomy, jako je nadměrná únava, bolesti hlavy, bolesti, úzkost a deprese.
Necitlivost
Pokud necitlivost nebo brnění rukou, nohou nebo prstů přetrvává, neignorujte ji. Může být totiž způsobena neregulovanou cukrovkou, nedostatečnou činností štítné žlázy nebo neurologickými problémy, jako je syndrom karpálního tunelu.
Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine