Trombóza je zákeřná nemoc. Může se vyvíjet tiše a nevykazovat vůbec žádné příznaky. Účinky trombózy mohou být bohužel velmi vážné, může dojít k plicní embolii a smrti.
Odhaduje se, že každoročně na tuto nemoc zemře přibližně půl milionu lidí v Evropě. Proto je obzvláště důležité znát příčiny a příznaky trombózy. Trombóza obvykle postihuje žíly dolní končetiny, méně často stehna nebo pánve, ale známe také trombózu jater nebo portálních žil. Trombóza je stav, kdy dochází k venózní embolii, která omezuje nebo úplně blokuje lumen žíly. Sraženina brání tomu, aby krev správně proudila žílou.
Co je to trombóza a jak ohrožuje zdraví?
Trombóza je onemocnění, které předchází venózní tromboembolii, respektive sraženině. V průběhu tohoto onemocnění se fragment sraženiny oddělí od žilní stěny. Sraženina může cestovat do orgánů nebo jiných částí těla spolu s krví. To způsobuje ischemii a hypoxii místních tkání. Nedodržení diagnózy a léčby trombózy může způsobit žilní embolii srdce nebo plic, což často vede k náhlé smrti pacienta. Venózní trombóza je onemocnění, při kterém se v lumen cévy pod hlubokou fascií vyvíjí sraženina.
V souvislosti s výše uvedeným se patologické změny týkají hlubokých žil. Celým názvem tohoto stavu je proto hluboká žilní trombóza. Existují však i další druhy trombózy. Distální trombóza postihuje žíly lýtka a je nejčastější. Proximální trombóza se vyskytuje na noze a její často komplikací je plicní embolie. Trombóza povrchových žil je doprovodná při křečových žilách. Dalšími druhy jsou plicní embolie, jaterní trombóza nebo trombóza v těhotenství, která je způsobená kompresí cév a orgánů dělohou.
Příznaky trombózy žil o sobě dají vědět
Příznaky trombózy jsou poměrně výrazné a seznam je poměrně dlouhý. Znát příznaky trombózy je nesmírně důležité, protože může zabránit závažným komplikacím. Pojďme se zaměřit na šest nejčastějších. Otok a bolest v nohou je jedním z prvních příznaků žilní trombózy. Dále je u pacientů s hlubokou žilní trombózou a plicní embolií pozorována horečka. Objevit se může také bolest na hrudi. Pokud je doprovázen pocitem tlaku a problémy s dýcháním, okamžitě zavolejte sanitku.
Znepokojit by vás mělo i časté znecitlivění končetin i dušnost. Často nemůžete chytit dech? Je lepší navštívit lékaře, protože takový příznak může naznačovat plicní embolii. Samozřejmě, dušnost může být příznakem dočasné slabosti, ale může být také příznakem vážnějších zdravotních problémů, jako je srdeční selhání a angina pectoris. Zpozorněte také při poruchách řeči a zraku. Rozmazané vidění může být výsledkem poruch průtoku krve. Pokud se kromě problémů se zrakem vyskytnou i další výše uvedené problémy, poraďte se s lékařem.
Zdroj: Healthline