Podchytit nedostatek hořčíku včas není jednoduché, protože nad symptomy dost možná mávnete rukou. Hořčík přitom ovlivňuje prakticky každý váš krok.
Co se týče hořčíku, lidé jsou na tom podobně jako auta. Bez hořčíku by správně nefungoval automobilový průmysl ani složitý kolos vašeho těla. V autech se hořčík používá ve formě hliníkové slitiny pro výrobu karosérií, uvnitř těla umožňuje prakticky veškeré chemické pochody. Přispívá ke správné funkci svalů, reguluje srdeční rytmus a pravidelnou dávku hořčíku potřebují i vaše nervy, říká lékařka Avi Varma.
Změna chutí
Počítá se především velká nechuť k jídlu. Ta obvykle stojí na začátku všech obtíží s nedostatkem hořčíku. Ruku v ruce jde s nevolností a zvracením. Ani jeden ze symptomů nemusí znamenat nic jiného, než že jste měli hektický týden, nebo jste jednoduše snědli něco, co vám nesedlo. Pokud ale problémy přetrvávají a najdete se i v dalších příznacích, je nejvyšší čas si na svůj příjem hořčíku posvítit.
Únava či slabost
Pamatujete na to, že svaly se bez hořčíku neobejdou? Nejspíš vás tudíž nepřekvapí, že mezi rané příznaky nedostatku hořčíku se řadí svalová slabost. Zpozornět se taktéž vyplatí v případě, že trpíte únavou, ze které jako kdyby se nedalo pořádně vyspat. Hořčík totiž přispívá svou troškou do mlýna v procesu zvaném energetický metabolismus. Ten diktuje, kolik energie tělo spotřebuje či uvolní.
Svalové křeče
Pokud by vám to stále ještě nebylo jasné, svaly bez hořčíku zkrátka stoprocentně nefungují. Hořčík ovlivňuje svalové kontrakce. Pořádně se bez něj ani neuvolní. Trpíte-li na křeče, vězte, že může být i hůř. Nedostatek hořčíku v pozdějších fázích dokáže způsobit i nekontrolovatelný třes. Na závěr je potřeba dodat, že v případě svalových křečí nedostatek hořčíku dost často souvisí s nedostatkem jiného minerálu, a to vápníku.
Hypertenze a arytmie
Srdce je vlastně jen dalším svalem, a proto je hořčík extrémně důležitý i pro zdraví tohoto nejvýznamnějšího orgánu. Hypertenze je pak odbornější název pro vysoký krevní tlak a arytmii možná znáte nejspíše jako poruchu srdečního rytmu. Na oba, nutno podotknout, nežádoucí stavy (hypertenze může vyústit až v infarkt a arytmie k omdlévání) má hořčík vliv. Podle studie z roku 2016 doplnění hořčíku krevní tlak úspěšně snižuje.
Slabé kosti
Osteoporóza je onemocnění, které způsobuje řídnutí kostí. Mezi její příčiny se řadí hlavně vyšší věk a dědičnost, přičemž náchylnější jsou ženy. Přispět ke slabým, křehkým kostem ale může i nedostatek některých minerálů a vitamínů. Ty totiž přímo ovlivňují kostní denzitu — hustotu minerálů v kostech. Kromě hořčíku se jedná především o vápník a zinek. Z vitamínů pak kostem prospěje vitamín C, D a K.
Změny osobnosti
Zní to neskutečně, ale hořčík má vliv i na vaše chování, motivaci, a dokonce mentální zdraví celkově. Studie z roku 2015 našla spojitost mezi nedostatkem hořčíku a vyšším rizikem, že se u vás rozvine deprese. Ale i v méně drastických případech vás čekají nepříjemnosti. Pokud nemáte dostatečné zásoby hořčíku, může se to projevit apatií až emoční otupělostí. Při extrémně nízkých hodnotách se mohou objevit i deliria.
Jak hořčík doplnit?
Chcete-li se výše zmíněným nepříjemnostem vyhnout, možností máte hned několik. Na trhu naleznete velké množství doplňků stravy, které se efektivně postarají o dostatečný příjem tohoto důležitého minerálu. Pokud byste hořčík raději získali ze stravy, sáhnout můžete po semínkách (dýňové), oříšcích (mandle) nebo klidně banánech. Vhodnou alternativou je i koupel v epsomské soli, která není nic jiného než sloučenina síranu a hořčíku.
Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine, National Library Of Medicine