Petrželový čaj je zdrojem vitamínů, minerálů, flavonoidů a slizovitých látek. Složky v něm obsažené jsou zodpovědné za její vlastnosti. Využijte jich.
Petrželový čaj je spojován s mnoha působivými zdravotními účinky. Připravuje se louhováním čerstvé nebo sušené petržele v šálku horké vody a dodává několik živin a antioxidantů, které jsou pro zdraví nezbytné, říká doktorka Rachael Link. Navíc se snadno připravuje a je cenově výhodný a chutný, takže je skvělým doplňkem zdravé stravy. Zde je 6 překvapivých výhod petrželového čaje.
Obsahuje velké množství antioxidantů
Petržel je vynikajícím zdrojem antioxidantů, účinných sloučenin, které pomáhají chránit buňky před poškozením potenciálně škodlivými molekulami známými jako volné radikály. Předpokládá se, že antioxidanty hrají ústřední roli ve zdraví a nemoci, přičemž některé výzkumy naznačují, že by mohly chránit před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a rakovina. Petržel je zejména dobrým zdrojem flavonoidů, karotenoidů, kyseliny askorbové a tokoferolu.
Může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů
Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální usazeniny, které se tvoří v ledvinách a způsobují silnou, ostrou bolest zad, boku a žaludku. Některé výzkumy naznačují, že petržel může pomáhat při prevenci ledvinových kamenů. Bylo také prokázáno, že petržel působí jako přírodní diuretikum, které může zvýšit močení a zabránit tvorbě ledvinových kamenů.
Je dobrým zdrojem vitamínu C
Jedna porce o hmotnosti 15 gramů (1/4 šálku) poskytuje téměř 20 mg vitamínu C, což je asi 22 % doporučené denní dávky. Vitamín C je důležitý vitamín rozpustný ve vodě, který působí také jako antioxidant a hraje důležitou roli v prevenci nemocí. Některé výzkumy naznačují, že chrání před infekcemi, jako je zápal plic a nachlazení. Podílí se také na syntéze kolagenu – bílkoviny, jež se nachází v kůži, kostech, svalech, kloubech, šlachách a dalších částech těla.
Může mít protirakovinné účinky
Petrželový čaj je plný antioxidantů a látek bojujících proti rakovině. Například bylo prokázáno, že apigenin, flavonoid obsažený v petrželi, blokuje růst a šíření rakovinných buněk ve studiích na zkumavkách. Dalším flavonoidem v petrželi je luteolin, který může podle některých studií na zkumavkách potlačovat růst nádorů, a tím napomáhat prevenci rakoviny.
Mohl by pomoci regulovat menstruaci
Petrželový čaj se běžně používá jako přírodní prostředek k léčbě problémů souvisejících s menstruací a hladinou hormonů. Obsahuje zejména sloučeniny myristicin a apiole, které mohou ovlivňovat produkci estrogenu, a pomáhat tak vyrovnávat hormony. Petrželový čaj se často vyskytuje v přípravcích určených k podpoře zdravé menstruace a k prevenci nadprodukce mléka u kojících matek.
Může podpořit kontrolu hladiny cukru v krvi
V mnoha částech světa, například v Turecku, se petržel používá jako přírodní prostředek ke snížení hladiny cukru v krvi. Některé nedávné studie potvrdily, že petrželový čaj může mít antidiabetické vlastnosti a mohl by pomoci podpořit lepší kontrolu hladiny cukru v krvi.
Jak si připravíte petrželový čaj?
Petrželový čaj je uklidňující, chutný a lze ho připravit jen z několika málo ingrediencí. Začněte tím, že v malém hrnci nebo kastrolu převaříte 250 ml vody. Poté opláchnete 1/4 šálku čerstvé petržele a nasekáte ji. Případně můžete použít dvě polévkové lžíce sušené petrželky. Přidejte sušenou nebo čerstvou petržel na dno šálku, zalijte ji vodou a nechte ji 5–10 minut louhovat. Nakonec přeceďte a poté si vychutnejte horký nápoj. Můžete ho ochutit trochou medu, citronové šťávy nebo cukru.
Zdroj: Healthline, NCBI, NCBI, NCBI