Krevní sraženina, která se vytvořila v hloubkové žíle může mít závažné dopady na vaše zdraví. Rozpoznejte ji včas pomocí těchto typických příznaků.
Krevní sraženiny slouží především k zahojení ran na těle, aby krev v dané oblasti ztuhla a následně zastavila krvácení. Někdy se však tento shluk krvinek může objevit také v hloubkových žilách v blízkosti svalů, kde může způsobit blokaci krevního oběhu a následně zabránit přísun kyslíku do životně důležitých orgánů. V takovém případě je důležité řešit včasnou léčbu, neboť důsledky tohoto problému mohou ochromit váš život. Níže se proto můžete podívat na nejčastější příznaky krevní sraženiny v těle, které byste neměli ignorovat. Více prozradila lékařka Emelia Arquilla.
Otok jedné končetiny
Jedním z nejčastějších příznaků hluboké žilní krevní sraženiny je otok nohy nebo ruky. Jde především o důsledek blokace průtoku krve, který není schopen odvádět tekutiny zcela ven, a ty se poté hromadí vlivem gravitace v končetinách. Pokud se tedy s tímto problémem potýkáte, rozhodně byste měli co nejdříve navštívit svého praktického lékaře, a to obzvláště v případě, pokud otok doplňuje bolest.
Bolest nohou nebo rukou
Stejně jako otok v končetinách může být příznakem hloubkové žilní krevní trombózy také jejich bolest. Ta je obvykle doprovázena zarudnutím a objevuje se zejména při chůzi nebo při ohýbání nohy směrem nahoru. Obzvláště pozorní byste měli být v případě, pokud dostanete křeč a zjistíte, že kůže v dané oblasti je teplá nebo změnila barvu. Pokud na sobě tyto potíže pozorujete, rozhodně neváhejte co nejdříve kontaktovat svého praktického lékaře.
Nevysvětlitelný kašel
Pokud se již delší dobu potýkáte s nepříjemným kašlem, který neustupuje a doprovází jej potíže s dýcháním, vysokou srdeční frekvenci nebo bolest na hrudi, může se jednat o důsledek plicní embolie. Jedná se o závažné onemocnění, kdy se krevní sraženina utrhla a doputovala až do vašich plic. Rozhodně v tomto případě neodkládejte včasnou návštěvu lékaře a následnou léčbu.
Bolest na hrudi
Silná bolest na hrudi patří mezi nejčastější příznaky kardiovaskulárních poruch. Zpravidla bývá důsledkem srdečního infarktu, ale způsobovat ji může také plicní embolie – v takovém případě je bolest ostrá, bodavá a zhoršuje se, když se zhluboka nadechnete. Pokud tento nepříjemný příznak na sobě pociťujete, rozhodně co nejdříve vyhledejte lékařskou pomoc.
Dušnost nebo zrychlený tep
Krevní sraženina, která se dostala do plic, může také zpomalit tok kyslíku. V důsledku tohoto problému tělo zvyšuje srdeční frekvenci, aby tento nedostatek vyrovnalo. Pokud tedy máte potíže s hlubokým nádechem, pociťujete mdloby nebo dokonce občasně ztrácíte vědomí, rozhodně co nejdříve vyhledejte pomoc, protože se může jednat o další důsledek plicní embolie.
Zčervenání kůže
Hluboká žilní krevní sraženiny může způsobovat zarudnutí končetiny, ve které se objevila, které je teplé na dotek. Pokud tento příznak doplňují některé z výše uvedených, rozhodně co nejdříve kontaktujte svého praktického lékaře, aby vás včas prohlédnul a následně vám pomohl stanovit vhodnou léčbu.
Zdroj: Healthline