Lepek je tichý zabiják a může způsobit chronické poškození vašeho těla. Pro udržení dobrého zdraví je opravdu důležité zjistit, zda máte nesnášenlivost lepku, nebo ne.
Nesnášenlivost lepku je nemoc, která se do našeho povědomí dostala teprve nedávno a ne všichni nemocní si ji uvědomují. Problém je v tom, že příznaky intolerance na lepek se shodují s příznaky mnoha nemocí a často ztrácíme čas hledáním příčiny ne tam, kde je potřeba. Jaké jsou příznaky intolerance lepku? Více prozradila lékařka Katherine Marengo.
Nesnášenlivost lepku – co to znamená?
Lepek je přírodní protein, který se nachází v obilovinách. Najdeme ho tedy v cereálních výrobcích – nejvíce je ho v pšenici a zrna, která neobsahují lepek, jsou oves, rýže a kukuřice. Lidé s nesnášenlivostí lepku si však musí hlídat nejen stravu, ale i případnou křížovou kontaminaci. Co to znamená? Pokud výrobní závod, který vyrábí kukuřičné lupínky, vyrábí i výrobky s lepkem, může v malém množství zůstávat například na dopravních pásech a kontaminovat lepkem teoreticky bezlepkové výrobky.
Nesnášenlivost lepku má četné příznaky, které se týkají především trávicího systému. Naproti tomu celiakie není jen o tom čas od času se cítit špatně. Jde o nebezpečné onemocnění, které může vést například k rakovině tlustého střeva. Konzumace lepku je spojena s destrukcí střevních klků a horším vstřebáváním živin. Co všechno vám tato intolerance může způsobovat?
1. Problémy s centrálním nervovým systémem
Citlivost na lepek může způsobovat problémy, jako jsou deprese, úzkost, nespavost, problémy se soustředěním a únava. Lidé, kteří trpí nesnášenlivostí lepku, mohou být snadno podráždění a trpět špatnou koncentrací. Jedna studie ukazuje, že lidé s nesnášenlivostí lepku jsou náchylnější k tomu, aby trpěli migrénami.
2. Problémy s trávicím traktem
Lidé s nesnášenlivostí lepku mohou trpět bolestmi břicha, nadýmáním, průjmem, nevolností a zácpou. Někdy lékaři tyto příznaky zaměňují se syndromem IBS (syndrom dráždivého tračníku). Pokud nepodstoupíte správnou léčbu, příznaky nezmizí.
3. Hormonální nerovnováha
Tyto příznaky se vyskytují hlavně u žen a patří mezi ně náhlé kolísání hmotnosti, nepravidelný menstruační cyklus, poruchy spánku a PMS. Studie prokázaly, že mezi hormonálními poruchami a nesnášenlivostí lepku existuje přímá souvislost.
4. Problémy s kůží a nehty
Nesnášenlivost lepku může způsobit herpetiformní dermatitidu a keratózu vlasů. Lidé budou pociťovat vyrážky a svědění na trupu, rukou, obličeji, zadku, loktech a vlasové pokožce. Nesnášenlivost lepku může dokonce způsobit lámavost nehtů a imitovat ekzém.
5. Špatný stav zubů
Při nesnášenlivosti lepku je oslabeno vstřebávání potřebných minerálů a prvků. K tomu dochází například u vápníku. Nedostatek vápníku způsobuje problémy s ústní dutinou a zuby. Pokud se o své zuby staráte mimořádně pečlivě, ale přesto pozorujete problémy, zkontrolujte, zda netrpíte nesnášenlivostí lepku.
6. Anémie z nedostatku železa
Dalším příznakem, který může být spojen s nesnášenlivostí lepku, je například problém se vstřebáváním železa, a tedy chudokrevností. Železo se při nesnášenlivosti lepku špatně tráví, což může způsobit anémii z nedostatku železa. Mezi příznaky patří únava, bolesti hlavy, dušnost, sliznice, bledost kůže a snížený objem krve.
7. Autoimunitní onemocnění
Lidé, kteří trpí autoimunitním onemocněním, mají často v anamnéze nesnášenlivost lepku. Například celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá střevní buňky, když se do nich dostane lepek. Špatné je, že právě toto autoimunitní onemocnění může způsobit rozvoj dalších autoimunitních onemocnění, jako je Crohnova choroba, cukrovka, roztroušená skleróza, vitiligo a revmatoidní artritida.
Zdroj: Healthline