V souvislosti s pandemií bývá často skloňování téma zdravého životního stylu a budování imunity. Zajímá vás, co byste ještě mohli udělat pro své tělo, aby bylo fit? V článku najdete 7 tipů pro lepší fyzické i psychické zdraví.
Opatrně se solí a cukrem
Omezit příjem soli a cukru může být někdy těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. Problémem bývají zejména zpracované potraviny, které často obsahují vysoký podíl soli a skrytých cukrů. Nikoho asi nepřekvapí, že cukr se nachází v slazených nápojích nebo džusech. Ale věděli jste, že ho najdete i v šunce nebo omáčce na těstoviny? Kdykoli je to možné, snažte se jídla připravovat doma. Vyhnete se tak skrytým škodlivinám, které mohou být součástí jídel z restaurace nebo hotových polotovarů. Aby vám to šlo v kuchyni od ruky, klepněte na Tescoma.cz, kde najdete užitečných pomocníků do kuchyně – soupravy na odšťavňování ovoce či lisy. Chcete-li při nákupu ušetřit, můžete nyní využít slevový kód Tescoma.
Zařaďte do jídelníčku omega-3 nenasycené mastné kyseliny
Určitě jste už slyšeli o pozitivním přínosu omega-3 mastných kyselin pro náš organismus. V případě, že se ve vašem jídelníčku ryby objevují spíše sporadicky, možná byste mohli zvážit doplnění těchto látek prostřednictvím výživových doplňků. Na Myprotein.cz najdete omega-3 vitamíny i pro vegany. Nezapomeňte při nákupu zadat Myprotein slevový kód. A proč jsou vlastně tak důležité? Působí jako prevence rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Podle vědců mají rovněž schopnost zamezovat vzniku krevních sraženin a udržovat zdravé cévy. Pozornost by jim měli věnovat i lidé, které trápí vysoký krevní tlak. Kromě toho také dokážou úspěšně bojovat proti zánětlivým procesům v těle.
Neponocujte
Nekonečné trávení času na sociálních sítích nás obírá o spánek, který je nezbytný pro správné fungování organismu. Slyšeli jste už o tom, že lidé, kteří spí méně, mají tendenci přibírat více než ti, kteří si denně dopřávají několikahodinový spánek? Kvalitní spánek rovněž dokáže zvýšit produktivitu při práci a zlepšit koncentraci. Pokud se budete dlouhodobě vyhýbat spánku, hrozí vám však i vážnější problémy. Výzkum ukázal, že nedostatek spánku může zvýšit riziko vzniku cukrovky druhého typu, oslabit imunitu či způsobovat deprese. A to už je dost důvodů na to, jít si dnes lehnout o něco dříve.
Pozhasínajte světla
Se spánkem souvisí i další tip. Pro správnou produkci melatoninu, známého také jako hormon spánku, je nezbytné, abychom se před spaním vyhýbali silným zdrojem světla. Týká se to i modrého světla z obrazovek počítačů a mobilů. Asi jste už slyšeli, že do postele byste měli chodit před desátou. Je to proto, že právě mezi 10 hodinou večer a 2 hodinou ráno produkuje naše tělo nejvíce melatoninu. Údajně až 80%.
Pravidelný pohyb
Každý den bychom si měli najít čas alespoň na krátkou procházku. V opačném případě si můžeme přivodit vážné problémy. Nedostatek pohybu může způsobit množství zdravotních potíží, jako jsou vysoká hladina cukru v krvi, reflux, onemocnění srdce, nadváha nebo ochabnutí svalů. Pohyb je důležitý i pro naše psychické zdraví – ovlivňuje naši náladu, snižuje stres či zlepšuje spánek.
Pečujte o svou střevní mikroflóru
Silná imunita velmi úzce souvisí se zdravím střev a dobrým stavem střevní mikroflóry. Zařaďte do stravy probiotika, které pomáhají udržovat rovnováhu ve střevě. Tu dokáže narušit několik faktorů – stres, užívání antibiotik, nedostatek vlákniny či nadměrná konzumace cukru. Tyto zdraví prospěšné bakterie najdeme v stravě nebo je můžeme doplňovat pomocí výživových doplňků. Rovněž bychom se měli snažit vyhýbat zpracovaným potravinám a zařadit do jídelníčku více ovoce a zeleniny.
Pozor na dlouhodobý stres
Jistá dávka stresu může mít příznivé účinky na náš výkon, ale chronický stres má nesmírně škodlivý vliv na naše fyzické zdraví i náladu. Mezi nejzávažnější rizika dlouhodobého působení stresu patří kardiovaskulární onemocnění, žaludeční potíže, oslabená imunita, bolesti hlavy či hormonální nerovnováha. Zkuste najít činnosti, které vám pomáhají zvládat ho jednodušší a pravidelně se jim věnujte. Mezi nejúčinnější zbraně patří cvičení, trávení času s rodinou a přáteli, psaní deníku, ale například i omezení kofeinu. Jako první pomoc často pomůže i několik hlubokých nádechů a výdechů.