Ztráta rovnováhy a vertigo mají rozdílné příčiny, i když vertigo je v podstatě druh závratí. Popravdě řečeno máme před sebou tři rozdílné problémy: ztrátu rovnováhy, vertigo a závratě. Abyste to lépe pochopili, napíšeme si nejdříve něco o ztrátě rovnováhy, závratích, poté se zaměříme přímo na vertigo.
Ztráta rovnováhy
Ztráta rovnováhy se začíná projevovat již od věku 35 let. Zatím si toho člověk příliš nevšímá a nejde o nic závratného. U každého člověka je tomu jinak. Naštěstí se s tímto problémem dá pracovat. Zlepšování rovnováhy lze prostřednictvím cvičení: balanční cviky na míči či bosu, jóga, Pilates, Tai-chi, tanec. Speciální cviky pomohou jako prevence budoucích pádů a k získání větší jistoty. Jak člověk stárne, stárnou i jeho smysly. S narůstajícím věkem se zhoršuje náš zrak, sluch i smysl pro rovnováhu.
Schopnost udržet rovnováhu závisí na našem vestibulárním systému, jež se skládá z hlemýždě a labyrintu vnitřního ucha. Nervová zakončení ve vnitřním uchu detekují polohu hlavy a směr gravitace a jsou důležitá pro kontrolu rovnováhy v mozku. To je důvod, proč se s přibývajícím věkem ztráta rovnováhy zhoršuje. S přibývajícími léty počet nervových zakončení klesá, snižuje se i objem průtoku krve do vnitřního ucha. Do mozku je tedy vysíláno méně signálů, což vede k potížím s rovnováhou.
Závrať
Závrať je de facto pocit nevolnosti, při kterém se člověku točí hlava. Patří zde vrávorání, pocity nejistoty, pocit, jako když kolem vás předměty plavou nebo se točí. Závratě mohou být způsobeny jako vedlejší účinek nějakých léků anebo příznak vestibulární poruchy – dysfunkce orgánů, jež mají na starost rovnováhu. Tyto orgány se nalézají ve vnitřním uchu. Může se však jednat také o dysfunkci jedné či více částí centrálního nervového systému.
Vertigo
Lidé často zaměňují vertigo za závrať. V podstatě jde o druh závratí, ale má jiné důvody. Rozdíl mezi závratí a vertigem tkví v tom, že vertigo je spojováno s pocity, jako by se prostor otáčel kolem vás. Tyto nepříjemné pocity mohou trvat několik vteřin až několik dnů a zhoršují se při pohybu hlavou. Hlavní problém tkví ve středním uchu, kde může probíhat infekce a tvořit se krystaly (úlomky poškozené tkáně), které se v prostoru samovolně pohybují nebo se seskupují na nervových svazcích. Jakmile se úlomek uvolní, pohybuje se při hýbání hlavy a vysílá falešné signály do mozku. Toto se většinou děje u starších osob a důvodem může být dehydratace vlasových buněk uvnitř ucha. Vertigo může nastat i z jiných důvodů: onemocnění krevních cév, vysoké hladiny cholesterolu, nadměrného příjmu kofeinu, kouření, poranění hlavy, anémie, cukrovky a další.
Jak léčit ztrátu rovnováhy?
-
Jóga a Pilates
-
Balanční pomůcky a cvičení
-
Tai-chi
-
Tanec
Jak podomácku léčit vertigo?
-
Ginko Biloba – zvyšuje průtok krve do mozku
-
Citronová tráva – v minulosti se používala k léčbě nevolnosti, závratí a vertigo
-
Kajenský pepř – zvyšuje průtok krve do mozku
-
Česnek a sezamový olej – 2 stroužky česneku + 2 čajové lžičky sezamového oleje (2 kapky do každého ucha)
Obrázky: blairchiropractic.com, hearingreview.com