Co se týče chřipek a nachlazení, kterými si prošel už každý z nás, dá se říci, že patří k velmi nepříjemnému typu onemocnění. Ucpaný nos, bolest v krku, hlavu jako pátrací balón a mnohdy celé tělo bolí tak, jako by vás někdo vzal železnou tyčí.
Než se člověk dostane k lékům, může zkusit nepříjemné onemocnění zvládnout pomocí domácích prostředků. Jak na to? To vám prozradíme v dnešním příspěvku.
-
Hydratovat, hydratovat a hydratovat
Snažte se pít hodně tekutin, protože to zklidňuje a hydratuje sliznici. Přednost dejte tekutinám bez kofeinu, alkoholu, přidaného cukru. Ideální jsou bylinkové čaje, voda a vývary – zeleninový i masový.
-
Jablečný ocet a kajenský pepř
Přírodní nápoj, jako je čaj vyrobený ze zázvoru, citrónu, jablečného octa a kajenského pepře a medu skutečně pomáhá zmírnit tlak v čele, bolest v krku a přinese úlevu. Zvlášť kajenský pepř je velmi užitečný, protože asi víte, co se s vámi děje při požití ostrého jídla – pálí vás oči a spustí se rýma. To je přesně to, co chcete! Navíc jmenované ingredience posilují imunitní systém a mají protizánětlivé účinky. Čaj pijte teplý a zároveň jej inhalujte.
-
Kurkumový čaj
Aby se vám čaj jeden druh čaje nepřepil, je vhodné je střídat a nejen to, prostřídáte i další velmi účinné potraviny, jako je kurkuma. Mimochodem čaj z kurkumy se doporučuje pro posílení imunity pít denně – třeba namísto kafe. Dejte do hrníčku trošku kurkumy, zázvoru a pepře, zalijte horkou vodou, oslaďte medem a přidejte i šťávu z citronu. Pepř zvyšuje až stonásobně účinky kurkumy.
-
Inhalace
Inhalace pomáhá udržet sliznice vlhké a navíc se díky ní uvolňují hleny. Přidejte několik kapek eukalyptu či mátového oleje do hrnce s horkou vodou, přikryjte si hlavu ručníkem a inhalujte alespoň 10 minut. Eukalyptový olej má antimikrobiální a antifungální vlastnosti a pomáhá omezit otoky sliznic.
-
Nosní výplachy
Nosní výplachy doporučují i lékaři jako bezpečný způsob, jak vyčistit nosní dutiny a zmírnit tak tlak. Receptů na nosní výplach existuje mnoho. Můj nejsnadnější a nejrychlejší je převařit vodu a nechat vychladnout na 37 stupňů, pak do 300 ml vody přidat 2,7 g soli (mořská nebo himálajská jídelní sůl). Výplach se provádí maximálně 4x denně. Výplach odstraní suché kousky hlenu, infekční částice, zprůchodní cesty, zvlhčí sliznice, povzbudí činnost řasinek.
-
Horké a studené komprese
Střídavé horké a studené komprese pomohou od bolesti v čelní oblasti. Podržte žínku namočenou do teplé vody přes nos a oči po dobu 3 až 4 minuty, poté přiložte žínku namočenou do studené vody a podržte půl minuty. Několikrát toto zopakujte. Teplý obklad uvolní sliznice a studený zmírňuje bolest.
-
Bzučení
Už jste někdy slyšeli termín „humming“ (bzučení)? Ukázalo se, že pomáhá otevřít nosní průchody a vyčistit dutiny. Říkejte tomu třeba brumlání, bzučení či hučení. Uchopte sluchátka a pusťte si nějakou oblíbenou melodii a začněte broukat/bzučet. Vibrace uvolňují hlen.
-
Spánek
Dobrá rada nad zlato. Spánek je patrně to nejlepší, co můžete udělat. Vezměte si den či dva volno, pokud nechcete marodit celý týden, ale zkuste hodně spát. Během spánku tělo mnohem lépe bojuje s infekcí. Snažte se v místnosti zvlhčit vzduch a mít hlavu položenou výš.
Obrázek: pixabay.com