Žaludeční vřed je ve sliznici žaludku nebo tenkého střeva. Obvykle způsobuje bolest, jež přichází a odchází, a pálení v břiše. Často trvá i několik hodin.
Žaludeční vředy jsou vředy, které vznikají ve sliznici žaludku nebo dvanáctníku, což je první část tenkého střeva. Žaludeční vředy jsou také známé jako peptické vředy nebo vředy dvanáctníku. Existuje mnoho příčin jejich vzniku, například infekce bakterií Helicobacter pylori (H. pylori) či dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen nebo aspirin. Předpokládá se také, že vředy mohou být způsobeny stresem nebo kořeněným jídlem, říká lékařka Judith Marcin.
Domácí léky na žaludeční vředy
U žaludečních vředů má zásadní význam dodržování správné diety. Existuje řada potravin, kterým by se měl pacient s vředy vyhýbat – mimo jiné mohou zvyšovat produkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, což může podporovat vznik patologických změn. Některé potraviny se naopak doporučují zejména lidem trpícím vředovou chorobou. Existuje mnoho možností přírodních prostředků, jež mohou pomoci předcházet žaludečním vředům nebo je zlepšovat.
Flavonoidy
Flavonoidy se přirozeně vyskytují v ovoci, zelenině a dalších rostlinných produktech a mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Mohou zlepšit zánět spojený s žaludečními vředy a chránit sliznici žaludeční stěny před poškozením v důsledku nadměrného užívání antirevmatik. Mezi potraviny bohaté na flavonoidy patří bobule, zelený čaj, jablka, cibule, česnek, zelí, brokolice, růžičková kapusta, sójové boby, rajčata, mrkev a aloe.
Žaludeční vředy mohou způsobit zánět ve stěně žaludku nebo tenkého střeva, což vede k bolesti a potížím při jídle. Aloe vera pomáhá pokrýt sliznici žaludku a má protizánětlivé účinky na trávicí trakt. Tlumí příznaky zánětu u lidí s ulcerózní kolitidou.
Probiotika
Probiotika jsou živé organismy, které pomáhají obnovit rovnováhu bakterií v trávicím traktu. Kromě toho, že pomáhají dosáhnout optimálního zdraví střev, mohou pomoci léčit vředy. Mohou snížit množství H. pylori, urychlují proces hojení a zmírňují některé příznaky. Jedna studie zjistila, že v kombinaci s tradiční farmakoterapií probiotika zlepšila léčbu peptického vředu a snížila riziko vedlejších účinků léčby.
Zázvor
Zázvor je koření, které se již léta používá ke zlepšení žaludečních potíží. Jedna studie zkoumala účinky zázvoru na zánětlivá střevní onemocnění a zjistila, že je schopen působit proti zánětu v trávicím traktu a předcházet jeho poškození. Zlepšuje také hojivé látky ve střevech. Zázvor je rovněž účinný v prevenci žaludečních vředů způsobených bakterií Helicobacter pylori, stresem, alkoholem a nesteroidními antirevmatiky.
Kurkuma
Kurkuma patří do skupiny zázvorů a je oblíbeným doplňkem stravy. Bylo zjištěno, že kurkumin, hlavní složka kurkumy, chrání před záněty. Může mít preventivní účinek na vředovou chorobu žaludku.
Heřmánek
Heřmánek je bylinka používaná při různých onemocněních. Bylo zjištěno, že zmírňuje zánět v trávicím traktu a může pomoci při léčbě mírné ulcerózní kolitidy. Zalijte 2 čajové lžičky směsi 250 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 3x denně. Heřmánkový čaj tiší bolesti břicha a křeče a osvědčil se i při dvanácterníkových a žaludečních poruchách: 5 g heřmánku pravého přelijte 150 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte a poté sceďte.
Med
Možná jste už v minulosti vyzkoušeli med, který zmírňuje příznaky nachlazení, ale dokáže toho mnohem víc. Studie prokázaly, že med má antimikrobiální a antimykotické účinky. To znamená, že dokáže bojovat proti bakteriím a plísním v těle. Má také antivirové a antioxidační účinky. Med se používá k léčbě zánětlivých onemocnění zažívacího traktu.
Česnek
Česnek má také antioxidační a antimikrobiální vlastnosti. Jedna studie zjistila, že užívání česneku může bránit kolonizaci bakterie Helicobacter pylori v trávicím traktu. To pomáhá předcházet žaludečním vředům. Česnek také zmírňuje záněty v těle.
Masticha
Masticha je přírodní pryskyřice, která se získává ze stromů rostoucích na ostrově Chios. Má antioxidační účinky a pomáhá regulovat imunitní systém. V alternativní medicíně se používá k léčbě zánětlivých střevních onemocnění a vředů.
Zdroj: Healthline, Healthline