Ve snaze být zdraví se vědomě vyhýbáme nebezpečným bakteriím a téměř vůbec se nezajímáme o ty přátelské (probiotické bakterie), které jsou zdraví prospěšné. K jejich vůbec nejdůležitějším a největším účinkům patří schopnost posilovat imunitu našeho těla včetně pozitivního vlivu na trávení.
Střeva jsou pro náš imunitní systém klíčová a ne každý si tento fakt uvědomuje. Právě ve střevech se vytvářejí buňky obranného systému. Bakterie mléčného kvašení (probiotika) tak velkou měrou přispívají k ochraně a prevenci před různým onemocněním, virovými infekcemi a civilizačními chorobami.
Kysané mléčné výrobky a jejich účinek
- Zajišťují lepší vstřebávání živin
- Zlepšují trávení
- Chrání před špatnými bakteriemi, plísněmi, kvasinkami, infekcemi
- Působí preventivně před civilizačním onemocněním
- Zamezují pocitu nafouklého břicha a nepravidelné stolici
- Zmírňují negativní dopad antibiotické léčby
- Podporují dlouhověkost a vitalitu
Ačkoliv se na trhu nabízí velké množství potravinových doplňků (probiotických tablet), je mnohem lepší přijímat probiotika ve stravě – přirozenou cestou. Pro lidské tělo je takový způsob šetrnější.
Přírodní zdroje probiotik
- Jogurty – bílý jogurt s živými kulturami. Obsahuje Lactobacillus acidophilus nebo Bifidobacterium bifidus. Je také zdrojem vitamínů.
- Acidofilní mléko – je obohacené o ušlechtilé druhy mléčných bakterií. Má kladný účinek na pohyb střev, podporuje trávení, předchází zácpám a nadýmání.
- Kefír – pyšní se antibakteriálními a antifungálními účinky, chrání tělo před škodlivými bakteriemi a plísněmi. Obsahuje vitamíny B12, K2, esenciální aminokyseliny, vápník a hořčík.
- Podmáslí – obsahuje hodně vápníku, pomáhá předcházet osteoporóze (posiluje zuby a kosti), obsahuje přírodní antioxidant (lecitin), který je výtečný pro mozek a posiluje nervovou soustavu. Mimo jiné je to balzám pro zažívání.
- Tempeh – je na probiotika velmi bohatý výrobek pocházející ze sójových bobů. Neměl by být tepelně upravován, aby nedocházelo k likvidaci probiotik.
- Miso – tento výrobek pochází z kvašeného žita, fazolí, rýže anebo ječmene.
- Kimchi – hlavní složkou tohoto výrobku je fermentovaná zelenina a jde o skvělý zdroj probiotik.
- Kysané zelí – je bohaté na živé kultury a vitamín C. Pokud si kyselé zelí nepřipravujete doma, dbejte na to, aby se jednalo o nepasterizované druhy. Pasterizace likviduje některé zdraví prospěšné bakterie.
- Kombucha – jedná se o kvašený čajový nápoj, který obsahuje mnoho trávicích enzymů, které se ve stravě moderního člověka objevují zřídkakdy. Nachází se v něm řada vitamínů B, kyselina mléčná, listová, glukoronová, dále pak hořčík, železo, mangan, zinek, měď, draslík, sodík. Je to léčivý nápoj s blahodárným účinkem na trávení.
Obrázek: pixabay.com