Podobně jako hamburger, patří i arašídové máslo k Americe. Velmi často bývá zatracováno, jelikož se obáváme, že přibereme nějaké to kilo navíc. My vám dnes přinášíme pár informací, které možná změní váš názor. Arašídové máslo obsahuje mnoho zdraví prospěšných prvků. Jsou to například magnézium, zinek, vitamíny B1, B2, B3 a nechybí ani antioxidanty.
Arašídové máslo pod lupou
Je zdraví prospěšné a nenasycené tuky jsou oproti těm nasyceným v převaze. Přibližně 100g arašídového másla ukrývá v sobě 2578kj tj 622kcal. Tato dobrota obsahuje 15g sacharidů a cca 6g cukru. Podobně je na tom i vláknina. Samozřejmě nechybí tuky – 50g z toho nasycených 8g, mononasycených 24g a polonasycených 16g. Nepřekvapí ani vysoký obsah bílkovin – 25g cca 3-4g BCAA. Což je více, než mají některé druhy masa.
Je zdravé, ale s množstvím se to nemá přehánět
2 PL másla obsahují 3,5g nasycených a 12,5 g nenasycených tuků. Studie jasně prokázaly, že konzumace ořechů snižuje riziko onemocnění cukrovkou až o 30%. Týká se to i arašídového másla a dodržování doporučeného množství konzumace. Neuváženým nacpáváním se touto laskominou a ještě před spaním riskujete samozřejmě obezitu.
Jaké druhy arašídového másla se nabízejí?
V obchodech je možné vybírat ze dvou druhů. Jedno má hladkou a krémovou konzistenci. Druhé je pak jemně křupavé s kousky arašídů. To hladké se hodí do koktejlů a křupavé je vhodnější na toast.
Jak poznat dobré arašídové máslo?
Čtěte etiketu a mělo by obsahovat minimálně 90% arašídů. Doporučená denní dávka, pokud chceme udělat něco pro své zdraví, ale nepřibírat u toho je jedna polévková lžíce denně. Jestliže ho sníte více tak vám to neublíží, ale počítejte s tím, že budete muset zapojit více pohybu, abyste opět spálili kalorie.
Fotografie publikována se svolením Mister GC Photography/FreeDigitalPhotos.net