Občas si odskočit musí každý, to je jasné. Bohužel ne vždy je toaleta při ruce a někdy je nutností zadržení močení i po docela dlouhou dobu. Ze zdravotního hlediska toto vůbec není vhodné. Když matka příroda volá, měli byste jít a zbavit se moči co nejdříve, jinak se mohou vyskytnout nepříjemné vedlejší účinky. Dospělý člověk prý dokáže v močovém měchýři uchovat až 500 ml tekutiny, ale i když to tělo dokáže, není vůbec dobré tento stav příliš často podstupovat.
Zadržování moči může mít za následek tyto potíže
Infekce močových cest
Pokud cítíte bolest a pálení v oblasti močového měchýře a vyprazdňování je pro vás vyloženě nekomfortní, pak jde dost množná o nepříjemnou infekci močových cest. K infekci může dojít, protože bakterie, které se hromadí v močovém měchýři, se rychle množí. Čím déle tedy moč zadržujete, tím větší pravděpodobnost infekce je.
Ledvinové kameny
Časté zadržování moči a pití malého množství tekutiny není pro vaše ledviny dobré. Ledviny velmi trpí nedostatkem tekutin, protože jinak pracují na prázdno a mohou se v nich snadněji tvořit drobné vápenaté usazeniny známé také jako ledvinové kameny. Asi každý, kdo kameny někdy měl, může potvrdit, že to rozhodně není nic příjemného, a pokud to jen trochu jde, je lepší se tomu úplně vyhnout.
Oslabení močového měchýře
Možná si myslíte, že zadržováním moči vlastně trénujete. Ale není to tak. V průběhu času ztrácí močový měchýř pružnost a těsnost a pokud často zadržujete moč, jeho schopnost správně fungovat postupně oslabuje. Postupem času tedy můžete zjistit, že začínáte mít problém s únikem moči. A řešit tento problém je většino už skoro nemožné.
Pokud se vám tedy chce častěji na záchod, raději svoje tělo poslouchejte a snažte se vyprazdňovat tak často, jak jen to jde. Je lepší zaplatit si pár korun za veřejnou toaletu než si zadělávat na zdravotní potíže.