Štítná žláza je jednou z nejdůležitějších endokrinních žláz v lidském těle a jejím nejdůležitějším úkolem je produkce tyroxinu. Svižnost (tedy rychlost) metabolismu člověka závisí na tom, jak štítná žláza funguje (na množství produkovaného tyroxinu). A protože je štítná žláza extrémně citlivá, reaguje snadno na stresové podněty.
Podle starověké ájurvédy má každý člověk svůj vnitřní oheň – metabolický oheň. Je-li metabolický oheň jednotlivce mimo rovnováhu, lze pocítit účinky štítné žlázy, která je přímo zodpovědná za to, jak rychle nebo pomalu metabolizmus funguje.
Když je metabolický oheň člověka slabý/nízký, může dojít k hypotyreóze (snížená funkce štítné žlázy). A naopak, pokud je metabolický oheň člověka považován za příliš vysoký a jeho metabolismus probíhá příliš rychle, může to mít za následek hypertyreózu (nadbytek hormonů štítné žlázy).
Mezi časté příznaky spojené s hypotyreózou patří nepohodlí jako letargie, netolerance, deprese, nepříjemné vzpomínky a přibývání na váze. Naproti tomu příznaky hypertyreózy mohou zahrnovat průjem, návaly horka, extrémní podráždění, úzkost a vážný úbytek hmotnosti.
Podle moderní ájurvédy je onemocnění štítné žlázy přímo ovlivněno stravou a rozpory v životním stylu, což dále podporuje nerovnováhu v metabolickém ohni. Cílem léčby ájurvédy pro onemocnění štítné žlázy je napravit nerovnováhu metabolického ohně a tím i chybné fungování štítné žlázy pomocí bylinných léčivých přípravků a dietou spolu s doporučeními životního stylu ve snaze podpořit normální funkci štítné žlázy.
Rady a tipy pro zdraví štítné žlázy
Mléko a mléčné výrobky, rýže, ječmen, šťáva z cukrové třtiny, okurka a spousta různých druhů ovoce a zeleniny mohou být při normalizaci nepravidelností štítné žlázy účinné. Také tím, že si zvolíte více nevýraznou stravu omezením solí a zvýšením příjmu vody výrazně napomůžete lepšímu fungování štítné žlázy. Ájurvéda doporučuje také cvičení jógy k dosažení vyváženého fungování štítné žlázy. Jóga je celkově hormonální cvičení a některé ásany účinkují přímo ve prospěch štítné žlázy.
Jaké potraviny nejíst
-
Sója – obsahuje fytoestrogeny. Při pravidelné konzumaci sóji k potlačení funkce štítné žlázy
-
Potraviny bohaté na jód – u forem hypotyreózy způsobené nedostatkem jódu to neplatí. Ovšem příjem nadměrného množství jódu potlačuje funkci štítné žlázy
-
Hodně vlákniny ve stravě – to se sice často nestává, ale je dobré to vědět. Nadbytek vlákniny brání vstřebávání látek rozpustných v tucích a mezi ně patří i hormony štítné žlázy
-
Brukvovitá zelenina – obsahuje látky (strumigeny), které zásadně ovlivňují působení hormonů štítné žlázy. Omezte tedy konzumaci kapusty, květáku, brokolice
-
Alkohol a cigarety – ovlivňují negativně funkci štítné žlázy
Co štítné žláze svědčí
-
Potraviny bohaté na antioxidanty (barevné ovoce a zelenina)
-
Dostatek vitamínů skupiny B (kvasnice, játra, vejce apod.)
-
Ořechy – dodají tělu selen. Zvlášť para ořechy. Ovšem všeho s mírou!
-
Aminokyselina, ze které vznikají hormony štítné žlázy, se jmenuje tyrosin – nachází se v mase, mléčných výrobcích, luštěninách
Obrázky: viverepiusani, longevidadesaudavel