Zůstat aktivní i ve vyšším věku, vám pomůže udržet si zdravé srdce. V další nové studii vědci zjistili, že fyzická aktivita u starších osob, vedla k 11% poklesu rizika srdečních chorob u lidí ve věku 60 a více let. A naopak s úbytkem fyzické aktivity se zvýšilo riziko srdečních chorob o 27%.
Vědci tvrdí, že výsledky jasně dokazují, že nikdy není pozdě začít cvičit. Sečteno a podtrženo: fyzická aktivita ve vyšším věku snižuje riziko srdečních chorob a mozkových příhod.
Vědci zjistili, že úroveň aktivity potřebné k tomu, aby se tento přínos projevil, se rovnala asi 1 hodině týdně, trávené v posilovně. Samozřejmě ti, kdo se pohybu věnovali více než 1 hodinu týdně, měli výsledky lepší. I ti, kteří začnou cvičit v pozdějším věku, údajně zaznamenají zdravotní přínos. Studie se zaměřila na více než 1 milion lidí starších 60 let, muže i ženy. 20% neaktivních seniorů, kteří se postupně začali věnovat různým sportovním aktivitám, zaznamenali 11% snížení rizika srdečních chorob a jejich zdravotní stav se celkově zlepšil.
Nečinnost zvyšuje riziko onemocnění
Riziko kardiovaskulárních problémů významně snížili i ti, kteří měli nějaké zdravotní problémy nebo žili s chronickými stavy, ti, kdož přešli z neaktivity na mírně nebo středně aktivní sportovní aktivitu – alespoň třikrát týdně.
Aktivita je klíčem. V ideálním případě by měl kdokoli v jakémkoli věku pravidelně stimulovat srdce a plíce tak, aby se srdeční frekvence a dýchací frekvence zvyšovala. Stimulace kardiovaskulárního a dýchacího systému snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice, a snižuje také riziko rakoviny a úmrtnost způsobenou jinými příčinami v důsledku nedostatku pohybu.
Lidé se zdravotním postižením měli snížené riziko onemocnění o 16% a lidé s diabetem, vysokým krevním tlakem nebo zvýšenou hladinou cholesterolu snížili své riziko až o 7%.
54% účastníků, kteří se do cvičení vrhli po hlavě a cvičili nejméně pětkrát týdně, se však brzy staly neaktivní. Tito jedinci zvýšili riziko kardiovaskulárních problémů o 27%. Hodláte-li začít s pohybovými aktivitami ve vyšším věku, začněte s rozumem a setrvejte.
Neexistují žádné oficiální pokyny pro fitness pro starší dospělé, základní cvičení pro seniory jsou stejná pro všechny věkové kategorie. Důležité je řídit se zdravým rozumem a nesnažit se na stáří urvat hned rekord. Zvlášť, pokud člověk v mladším věku necvičil a nemá tělo zvyklé na větší fyzickou nálož. S vhodnou pohybovou aktivitou vám poradí nejen váš lékař, ale i osobní trenér, pokud začnete cvičit bez předešlých zkušeností. A samozřejmě i zde platí, že musí člověk přizpůsobit stravu a dopřát tělu ty správné živiny.
Cvičící mohou tedy zvýšit kalorický příjem (o to, co spálí) ve dnech cvičení. Pokud se jedná o člověka s nějakým onemocněním, i zde platí nepodceňovat konzultaci s odborníkem/lékařem. Jinak vypadá strava naprosto zdravého seniora a seniora s diabetes apod.
Obrázky: intensehealth, bayalarmmedical