Pití kávy je velmi diskutované téma. V mnohém je určitě prospěšné, ale také existují možná rizika. A právě na ta se společně zaměříme. Šálek kávy ráno po probuzení totiž může nadělat více škody než užitku. Co nám může hrozit a proč bychom měli být opatrní?
Pití kávy může podráždit náš žaludek
Děje se tak hlavně ve chvíli, kdy se rozhodneme pro pití kávy takzvaně na lačno. Tedy ráno, hned po probuzení, na prázdný žaludek. Ten tak může být tímto horkým nápojem plným kofeinu celkem výrazně podrážděný. Objevit se může takzvaný reflux, což je problém s žaludečními kyselinami, který se nejčastěji projevuje známým pálením žáhy.
Káva může negativně působit i na střeva
Není to jenom žaludek, ale jsou to také střeva, na která může mít negativní vliv. Opět platí, že se tak děje hlavně při pití kávy na lačno, kdy se všechny látky dostanou do střev poměrně rychle, bez velkého mísení s jídlem. Vlivem toho může dojít k možnému podráždění střev, což se projeví různými poruchami trávení. Vysazení kávy by následně mělo snadno pomoci.
Ovlivnit může také hormony
Další věcí, kterou káva negativně ovlivňuje, jsou naše hormony. Každé tělo má určitý rytmus, podle kterého funguje. Tím že si dáte kávu do sebe dostanete velké množství kofeinu, který má za úkol tělo nakopnout. Vlivem toho může dojít k celkovému rozhození organismu, které se projeví problémy s hormonální vyvážeností organismu.
Jak pít kávu správně?
Pokud se bez svého šálku neobejdete, je vhodné změnit své zažité standardy. Kávu nikdy nepijte na lačno, ale až po snídani. Vždy je dobré ji zjemnit, třeba mlékem, nebo smetanou. Pozor na obsah kofeinu, a také na sílu kávy. Je lepší dát si dvě během dopoledne než jednu silnou hned ráno. A také myslete na tempo pití. Raději ji pozvolna usrkávejte, než že byste vzali hrnek a ten do sebe doslova celý nalili.