Potraviny, kterým je vhodné se po tetování vyhnout, jsou potraviny známé jako nezdravá jídla. To jsou taková, která mají vysoký obsah tuku a cukru, a proto mohou způsobovat zánět kůže, který narušuje proces hojení. Příkladem je klobása a uzeniny. Proto je důležité po tetování dodržovat vyváženou stravu, aby vaše tělo dostalo vitamíny a živiny, které jsou nezbytné pro proces hojení, protože může posílit váš imunitní systém a umožnit tak tetování rychleji se hojit.
Seznam nezdravých potravin
Nezdravými potravinami se myslí potraviny bohaté na hydrogenované tuky, rafinované oleje, cukry a soli, jako například:
-
Sladké limonády, džusy
-
Rychlé občerstvení, smažená jídla (hranolky, hamburgery, koblížky apod.)
-
Uzeniny a tučné maso
-
Různé sladkosti plné cukru (koláče, čokolády, sušenky, zmrzlina)
-
Instantní polévky, polotovary
-
Kečup a jiná dochucovadla
-
Alkoholické nápoje
Nadměrná konzumace těchto potravin zvyšuje pravděpodobnost zánětů a brání procesu hojení kůže a může také vést k dalším zdravotním problémům, jako jsou bolesti hlavy, vysoký cholesterol a cukrovka. V ideálním případě by se tato jídla neměla konzumovat vůbec. A rozhodně by se neměla konzumovat alespoň 1 týden po operaci, piercingu nebo tetování.
Po tetování byste se měli řídit doporučenými radami, protože proces tetování je charakterizován několika malými lézemi na kůži, pokud nejste dost opatrní, může to vést k velmi závažnému zánětlivému procesu. Některé potraviny zánětlivé procesy vyvolávají.
Jak podpořit hojení tetování
Pro urychlení hojení pokožky byste měli konzumovat potraviny bohaté na antioxidanty a protizánětlivé sloučeniny, jako je omega-3. Mezi nejvíce antioxidační potraviny patří: rajčata, červené ovoce, citrusové plody, bobulovité ovoce, dále byliny, jako je šafrán, výtečná je cibule a česnek.
Protizánětlivé potraviny jsou ty, které jsou bohaté na dobré tuky, jako jsou ořechy, avokádo, losos, tuňák, sardinky, olivový olej, arašídy, lněná semínka, chia a sezamová semínka. V procesu hojení může pomoci také 1 až 2 šálky protizánětlivých čajů a můžete použít bylinky jako heřmánek, zázvor a rozmarýn.
Prevence a opatření
Mimo potravin je samozřejmě neméně důležitá i péče o tetování. S tím vám poradí profesionální tatér. Péče zahrnuje antiseptické mýdlo, krém a různé rady, čeho se vyvarovat. Například nevystavovat se na sluníčko, nechodit do solária, nekoupat se v moři či bazénu nejméně dva měsíce po tetování a další instrukce.
Tetování byste si měli nechat provést na spolehlivém místě, které je certifikováno a na kterém je materiál použitý během procedury zcela sterilizován. Je to nezbytné, aby se zabránilo přenosu nemocí, jako je hepatitida a AIDS.