Pelyněk si sice kvůli své hořké chuti nevysloužil příliš hezkou pověst, ale jakmile dojde na infekce trávicího ústrojí, jaterní potíže či kožní problémy, jistě mu tento nedostatek omluvíte. Ve všech těchto případech totiž skvěle pomáhá.
Účinný pomocník při řadě obtíží
Léčivé látky obsahují téměř všechny druhy pelyňků. Působí proti krevním a jaterním parazitům a je to také antimalarikum, jehož efektu se žádná jiná rostlina nevyrovná. Malárie v našem prostředí asi nehrozí, ovšem pelyňky mají i antibakteriální a antivirové účinky. Dokáží tedy úspěšně nahradit klasická antibiotika, která ničí střevní mikroflóru. Tuto rostlinu využijete například při infekci trávicího ústrojí, proto pelyňkový čaj pomáhá při zkaženém žaludku, osvědčuje se proti zvracení, zánětu, nechutenství, při chorobách tvorby žaludeční kyseliny, při nemocech jater, žlučníku a dvanácterníku.
Je možné pěstovat pelyněk i u nás na zahrádce nebo dokonce v květináči na balkoně? Roste prakticky všude bez problémů, často ho najdete i na chudých nehostinných půdách. K úspěšnému klíčení potřebuje kyprou půdu a světlo. Jakmile se rostlina jednou na pozemku uchytí a vykvete, v podstatě se o ni dále nemusíte starat.
Odvar pomůže
A jak bychom měli pelyněk sbírat a dále využít? Z pelyňku sbíráme nadzemní část, účinný artemisin je obsažen v listech a květech, a trhat by se mělo ihned po odkvětu. Po sklizni se doporučuje nechat nať schnout na slunci. Ideální je si ze sušeného pelyňku udělat odvar. Budete potřebovat asi jednu čajovou lžičku na jeden šálek čaje. Zalijte jej horkou vodou pět až deset minut nechte v přikrytém hrnečku vyluhovat. Můžete přidat trošku medu, abyste srazili silně hořkou chuť pelyňku, s tím vám pomohou i další bylinky s příjemnou chutí, například máta, meduňka, heřmánek nebo levandule. Stačit vám však musejí tři šálky denně a pít byste ho měli jen několik dnů, protože pelyněk je silná droga, která při větším množství může poškodit játra. Soustavné používání není v případě pelyňku na místě.