Většina z nás se alespoň čas od času snaží žít zdravě a někteří proto volí doplňky stravy. To je ale špatně a společně si povíme proč. Co nejčastěji děláme, když se rozhodneme pro změnu? Sportujeme a vyhýbáme se nevhodnému jídlu. Častokrát do sebe také cpeme různé doplňky stravy, vitamíny a další nesmysly. Ale to není vůbec potřeba, všechno, co naše tělo potřebuje, najdete v běžné stravě.
Mandle
Mandle jsou ideální pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby, hlavně díky obsaženým minerálům. V mandlích je obrovské množství hořčíku, velké množství vápníku, draslík, zinek a železo. Jejich konzumace se doporučuje právě kvůli obsahu železa lidem trpícím chudokrevností. Zároveň mají ale mandle vysoký obsah tuků. Dietáři se ale rozhodně nemusí děsit, jde totiž o prospěšné tuky, které naopak k udržení váhy pomáhají a tělu prospívají. Kvůli tomu je ale nutné mandle konzumovat střídmě a v menším množství. Mandle obsahují také řadu antioxidantů, chrání cévy a srdce a působí pozitivně proti stárnutí. Některé studie dokonce prokázaly, že jejich konzumací je možné zabránit rozvinutí cukrovky II. typu a srdečních onemocnění.
Jablko
Jablko je v posledních letech vytlačeno jinými druhy ovoce, ale je to škoda. Pro naše zeměpisné podmínky je jablko velmi přirozené a měli bychom si jej dopřávat často. Obsahuje vitamín C a látky pro tělo nezbytné (železo, měď, zinek, křemík, vápník, hořčík a draslík). Draslík pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle, působí na správnou funkčnost ledvin a svalů. Jablko obsahuje vlákninu, jež je obsažena hlavně ve slupce. Proto nám naše babičky a maminky říkávali, že to je z celého jablka to nejzdravější a že je opravdová škoda ji vyhazovat. Nadměrná konzumace jablek ale může spíše uškodit než pomoci. Každopádně není třeba se obávat, že po jablkách ztloustnete, i když se zdají velmi sladká. Mají nízký obsah cukru a málo kalorií.
Rukola
Salát z rukoly je v posledních letech doslova módní záležitostí. Není však pro každého. Má relativně výraznou chuť, která nevyhovuje každému. Pro ty, kterým ale zachutná, se může jednat o cenný zdroj živin. Obsahuje vitamin C, beta karoten a řadu dalších užitečných látek pro naše zdraví. Důležité je také, že jako zelená listnatá zelenina obsahuje barvivo chlorofyl. Uvádí se, že chlorofyl má pročišťující a oživující účinek na organismus, zvláště na játra a trávící trakt. Odvar připravený z rukoly má mírně močopudné účinky. Pomáhá také při zažívacích obtížích a je mírně projímavý. Dá se také pít při detoxikaci jater.
Chřest
Chřestová sezóna bývá jen jedenkrát do roka, ale o to více se na ni můžete těšit. A když nastane, využijte ji na maximum. Z lékařského hlediska je chřest doporučován z důvodu schopnosti snižovat hladinu cholesterolu, úpravy krevního tlaku a zlepšení látkové výměny. Pomáhá také udržet zdravé cévy a silné srdce, zlepšuje zásobování mozku a dalších orgánů kyslíkem, stimuluje krvetvorbu. Upravuje i hladinu cukru v krvi a má velmi příznivý vliv na funkci ledvin, močového měchýře, močových cest, ale i na prostatu.
Banán
Banány patří k celosvětově nejoblíbenějšímu ovoci. Je totiž sladké, zasytí a dodá vám dostatek energie. Toto ovoce obsahuje mnoho účinných látek jako je draslík, vitamin B6, vitamin C, hořčík, měď, mangan, sacharidy, bílkoviny a tuky. Navíc je cenným zdrojem jednoduchých sacharidů, které tělo nemusí složitě zpracovávat, takže nám dodává mnoho energie. To vše ale platí v ideálním případě. Banány se totiž sklízejí ještě zelené, často cestují přes půl světa a dozrávají v tzv. dozrávárnách, což má negativní vliv na množství obsažených účinných látek.