Nejspíš není nutné zdůrazňovat, že není příliš zdravé pít chlorovanou vodu. Některé domácnosti cítí ve vodě, kterou doma běžně používají chlóru méně a jiné více. Voda, kterou doma pijeme, by neměla obsahovat více než 0.3 mg chlóru na 1 litr. Bohužel často se stává, že je toto množství nad limitem. Vodu z kohoutku si můžete snadno otestovat s pomocí testovacího proužku, který zjistí množství chlóru a také pH zásaditost.
Jak škodí chlorovaná voda
Dlouhodobé užívání takové „nezdravé“ vody může vést k vznikům závažných onemocnění. Ať už se jedná o astma, alergie, kožní problémy, dýchací potíže až po rakovinu močového měchýře. Mezi nejčastější problém spojený s dlouhodobým užíváním chlorované vody patří osteoporóza. Jedná se o to, že chlor vytěsňuje jód a tím poškozuje štítnou žlázu. Tělo po určité době nedokáže dostatečně zpracovávat pro kosti důležitý minerál – vápník a tak dochází k osteoporóze. Lékaři následně předepisují doplňky s vápníkem, protože předpokládají, že ho tělo nemá dostatek. Opravdový problém však spočívá v tom, že ho tělo nedokáže zpracovat.
Jak odstranit chlór z vody
Naštěstí existují možnosti, jak se můžeme chránit a minimalizovat negativní dopady na naše zdraví. Patří sem jednak převařování vody, použití filtru, pití odstáté vody a neutralizace citrónem. Zatímco první dvě varianty jsou myslím zcela jasné, podrobněji se zaměříme na dvě poslední.
Odstátá voda bude bez negativních dopadů po dvou až třech dnech. Rozhodně nestačí několik hodin, ale skutečně dodržet minimálně dva dny. Nejméně známý, ale nejvíce oblíbený způsob odstranění chlóru z vody je použití citronové šťávy. Obsažený vitamín C reaguje s chlorem chemicky. K neutralizaci vystačí na tři deci vody asi 15 kapek citronové šťávy. Klidně si citronu můžete přidat i více, vitamín C je pro lidský organismus důležitý.
Fotografie publikována se svolením Theeradech Sanin Photography/FreeDigitalPhotos.net