Přiznejme si to: když je venku zima, poslední věc, kterou chceme udělat, je dostat do sebe sklenici vody a vypít dva litry vody za den, nám přijde hrozně moc. V zimě se vzduch vysouší a vnitřní ohřívače vysouší vzduch, kde většinu času pobýváme, ještě více. Chladné počasí, menší potřeba pít, méně pocení. Není divu, že snadno přehlídneme, že dehydratujeme své tělo.
Únava, pocit vyčerpání, bolest svalů, bolest hlavy a závratě – to vše nemusí patřit úbytku energie v důsledku menšího množství slunečních paprsků, ale úbytku tekutin v těle. Tím se stáváme i více náchylnější na různá onemocnění, jako je chřipka a nachlazení. Pitná voda posiluje imunitní systém a umožňuje tělu běžet na plnou kapacitu. Proto je důležitý pitný režim i během chladného období, kdy se žízeň o slovo hlásí zřídkakdy.
Mimo úbytku energie můžete nedostatek tekutin v těle poznat i podle suché pokožky a popraskaných rtů. Málo vypitých tekutin může mít za následek také vznik močových kamenů, a to bez ohledu na roční období. Přinášíme vám tipy, jak i během zimy udržet pitný režim pod kontrolou a jak příjemným způsobem tekutiny doplňovat. Mimo to, že můžete používat různé aplikace, které vám připomenou, že je čas vypít sklenici vody, lze tekutiny doplňovat příjemným způsobem.
Jak dodržet pitný režim v zimě
-
Noste u sebe stále láhev s vodou (ideálně vlažnou až teplou vodou)
-
Vypijte sklenku vody vždy půl hodiny před jídlem, a také po jídle
-
Pijte během dne čaj. Čaje můžete různě střídat, aby se vám neomrzely
-
Zařaďte do svého jídelníčku polévky
-
Na pracovním stole mějte umístěnou nálevku s vodou a skleničku
-
Pijte rostlinná mléka ke svačině či snídani (kokosové, ovesné, mandlové, konopné)
-
Vypijte jednou za den ovocno/zeleninovou šťávu
-
Ke každé kávě si ihned připravte skleničku vody
-
Připravte si teplé domácí nápoje – samozřejmě, že bez alkoholu (pomerančový, jablečný, hruškový, skořicový)