Pod označení junk foods spadají potraviny, které do zdravého jídelníčku nepatří. Jde o pokrmy, které nejsou příliš vhodné. Většinou jsou to potraviny s tzv. prázdnými kaloriemi. Obsahují hodně škodlivého tuku, soli, cukru a málo nebo žádné živiny. Tělo z těchto potravin nemá žádný užitek. Spíš naopak, tyto potraviny našemu zdraví škodí. K typickým příkladům patří hranolky, chipsy, smažená jídla (kuřecí nugety, rybí prsty), sladké nápoje a další.
Pravidelná a častá konzumace těchto potravin může vést ke vzniku obezity, rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, poškození ledvin a řada výzkumů již nejednou potvrdila, že tyto pokrmy neblaze ovlivňují i psychické zdraví.
Potraviny pod tímto názvem „junk food“ obsahují nadbytek nasycených mastných kyselin a nedostatek nenasycených. Což je jedním z rizikových faktorů pro vznik kardiovaskulárních onemocnění. Mimo to mohou obsahovat také trans-mastné kyseliny, které vznikají při částečném ztužování tuků a prokazatelně škodí našemu zdraví. Další položkou je cukr (sušenky, koblihy, zmrzliny, dorty). Příliš hodně cukru ve stravě přispívá nejen k obezitě, ale svědčí i rakovinovému bujení.
Jestliže nedokážete ukočírovat své chuťové pohárky ani tehdy, když víte, jak moc junk foods poškozuje zdraví, pak si zkuste připravit podobné pokrmy, ale zdravě. Víte, co jste použili a jaké množství. Můžete tak lépe kontrolovat množství cukru, soli, tuku a používat čerstvé potraviny a namísto smažení grilovat a péct.
Příklady domácí a zdravější verze junk foods
Domácí tortilla s pečeným kuřecím masem a jogurtovým dipem s hromadou čerstvé zeleniny. Domácí tortillu vyrobíte snadno a poměrně rychle. Receptů najdete na internetu spousty. Případně si můžete koupit zdravější celozrnnou tortillu.
Obložená bageta – dnes je velmi IN kváskové pečení. Stačí si založit doma kvas, který může být špaldový, žitný, ale i rýžový a bezlepkový. Kvas skladujete ve skleničce v lednici. Péct z něj můžete domácí chléb, housky, rohlíky, bagety, ciabatty, ale i sladké pečivo. Pokud do pečení nejste zrovna hrrr…pak opět stačí koupit zdravější verzi bagety a použít do ní například kuřecí maso připravené v páře, čerstvou zeleninu a další vámi pečlivě zvolené a hlavně čerstvé potraviny.
Kuřecí nugetky – ty domácí vám budou chutnat ještě více, než ty z rychlého občerstvení. Kuřecí maso nakrájíte na menší kousky, obalíte v jogurtu s kořením a trochou soli a domácí strouhance, kterou smícháte s lněnými semínky. Položíte na plech s pečícím papírem a upečete. Vyhnete se tak smaženému. Podobně si můžete připravit i rybí prsty.
Polévky – zapomeňte na polévky z pytlíku, které nedodají vašemu tělu žádné živiny. Není nad poctivou domácí polévku. Ať už z dýně, mrkve, hrášku nebo rajčat. Nehovoře o vývarech z masa a kostí. Krémové polévky jsou skvělé, chutné a zasytí. Připravit si je můžete i na dva dny dopředu, případně skladovat v mrazničce. Pořád lepší, než hotovky.
Zmrzlina – receptů na domácí zdravé zmrzliny najdete také spousty. Použít můžete ovoce, oblíbené jsou především banány. Jogurty, kokosové nebo mandlové mléko, oříšky a semínka. Banánovou zmrzlinu není ani potřeba nijak doslazovat. Výtečná je i zmrzlina z banánů a kešu oříšků.
Domácí sladkosti – oblíbené jsou nejen sušenky, které vám při dobrém skladování vydrží i dva týdny, ale i muffiny, domácí palačinky, vafle a další. U těchto dobrot víte, kolik jste čeho použili a vždy máte možnost vybírat zdravější metody slazení i různé typy mouky.
Pečené koblihy – vyměňte smažené koblihy plné cukru a přepáleného tuku za domácí verzi pečených koblížků. Možná, že nechutnají úplně stejně, ale jsou velmi chutnou (ne-li ještě lepší) a zdravější náhradou. Místo smažení koblížky zkrátka upečete. Do těsta lze použít droždí nebo výše zmiňovaný domácí kvas.
Hranolky – namísto klasických smažených hranolek, zkuste zeleninové varianty a namísto smažení je upečte nebo ugrilujte. Když místo množství soli přidáte koření a bylinky, pochutnáte si ještě více a oceníte tu chuťovou rozmanitost. Tělu dodáte vitamíny, minerály a vlákninu.
Obrázky: pixabay