Černý čaj už po tisíciletí patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě. Kromě své lahodné chuti má ale jeho pití i mnoho pozitivních účinků na náš organismus. Často se v souvislosti s tím píše především o zeleném čaji. My se dnes blíže podíváme na další oblíbenou variantu – černý čaj. Černý čaj, stejně jako čaj zelený, obsahuje velké množství polyfenolů, které patří mezi silné antioxidanty.
Tyto polyfenoly mají schopnost chránit naše buňky před poškozením volnými radikály a také zpomalují stárnutí organismu. Je vhodné uvést, že aby měl čaj pozitivní účinky na naše zdraví, je velmi důležitá jeho kvalita. Je samozřejmě mnohem lepší konzumovat kvalitní listový sypaný čaj než čaj v sáčcích, které často obsahují spíše drť, která při zpracování čaje vzniká, než čaj jako takový.
Účinky černého čaje na naše zdraví
Mnoho nezávislých studií potvrdilo hned několik pozitivních účinků černého čaje na naše zdraví. Pravidelná konzumace černého čaje snižuje hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu v krvi, čímž černý čaj přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Kromě toho snižuje i riziko vzniku dalších chorob, jako je cukrovka či Parkinsonova choroba. Třísloviny v černém čaji mají blahodárný vliv na podrážděný žaludek, proto se černý čaj doporučuje pít při nejrůznějších středních problémech. V neposledním případě pomáhá při bolestech hlavy a díky obsaženému kofeinu zlepšuje naše soustředění.
Černý čaj jako účinný prostředek v boji proti rakovině vaječníků
Kromě polyfenolů v černém čaji najdeme i flavonoidy, především katechin, epikatechin a myricetin, u kterých byla prokázána schopnost snižovat riziko rakoviny prostaty u mužů. Pravidelné pití černého čaje ale snižuje riziko i dalšího typu rakoviny, rakoviny vaječníků. Australští vědci z univerzity v Perthu dlouhodobě pozorovali tisíc žen, z nichž polovina trpěla rakovinou vaječníků. Na základě výsledků ohledně pití čaje vyšlo najevo, že mnohem více zdravých žen pravidelně a dlouhodobě konzumovalo černý čaj. Konkrétní čísla uvádějí sedmdesát devět procent zdravých žen, oproti padesáti jedna procentům žen s diagnostikovanou rakovinou vaječníků.
Rakovina vaječníků je třetím nejčastějším typem rakoviny ženských pohlavních orgánů, častější je pouze rakovina děložního čípku a dělohy, její včasná diagnostika je poměrně obtížná, protože není spojena s téměř žádnými specifickými příznaky. Jako obecné příznaky se často uvádí zvýšená únava, bolest zad, zácpa a problémy s močovou soustavou. Největší množství žen s touto diagnostikou patří do věkové skupiny padesát až šedesát pět let.