Patrně už jste někde slyšeli nebo četli, že bychom měli konzumovat čtyři až pět porcí zeleniny a jednu až dvě porce ovoce za den. Rozhodně to není jen výmysl a obyčejná babská rada. Toto množství odpovídá podle odborníku tomu, abychom snědli za den doporučované množství vlákniny, přičemž je ovoce a zelenina jen další zdroj vlákniny, mimo jiné.
Vláknina samozřejmě není pouze v ovoci a zelenině, obsahují jí i luštěniny, obiloviny a další potraviny, nicméně vlákninu máme rozpustnou a nerozpustnou. Pro zdraví našeho zažívání a tedy pro naše celkové zdraví se doporučuje konzumovat jak ovoce, zeleninu, tak i ostatní potraviny, jakožto zdroj vlákniny.
S každou porcí ovoce a zeleniny myslete na to, že klesá riziko kardiovaskulárních chorob o 5%. Jednu porci vědci definovali jako 80 g ovoce nebo 77 g zeleniny. Nic se však nestane, když toto množství nedodržíte a sníte zeleniny více. Případně méně + další zdroj vlákniny.
Konzumace ovoce a zeleniny snižuje riziko onemocnění
Pravidelná konzumace 600 g a více ovoce a zeleniny za den snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění se snižuje od úrovně 800 g ovoce a zeleniny za den. Možná to bude znít hrozivě, ale faktem je, že i v dnešní době, kdy máme na trhu k dispozici mnoho druhů ovoce a zeleniny, způsobil nedostatek vlákniny ve stravě v roce 2014 více než 13 miliónů úmrtí po celém světě. Přitom zařadit více ovoce a zeleninu do stravy není žádná věda. Ať už formou polévek, příloh, grilované zeleniny, salátů – ovocných i zeleninových, nákypů apod.
Není žádný problém vzít si ráno k pečivu i salátovou okurku nebo si chléb namazat mrkvovou pomazánkou. Skvělé chutná a na svačinku zasytí i smoothie. Variant je nespočet a zařazení ovoce a zeleniny do stravy má zásadní vliv na zdraví nejen z pohledu vlákniny, ale i příjmu vitamínů a minerálů. Zejména důležitá je vláknina také u dětí. A správnou výživu dětí není radno podceňovat. Nevhodné stravování může narušit vývoj dítěte a přispět ke vzniku desítek chorob. Přitom zdraví je to nejcennější, co můžeme dětem do vínku dát.
Nejen ovoce a zelenina, ale i obiloviny a luštěniny
Je pravděpodobné, že když chybí vláknina ve stravě dospělých, kteří určují, co se bude doma vařit a jíst, bude chybět i dětem. Podle odborníků na stravování by měl dospělý zdravý člověk přijmout 30 g vlákniny za den. Realita však odhalila jiná čísla – průměrný Čech zkonzumuje pouze cca 10–15 g vlákniny denně.
Vláknina není obsažená pouze v ovoci a zelenině, ale také v celozrnných výrobcích, luštěninách, ořeších a semínkách. Nejbohatším zdrojem vlákniny není tedy ovoce a zelenina a neznamená to, že když sníte 5 porcí ovoce a zeleniny za den, nemusíte už vlákninu nijak řešit. Jako zdroj vlákniny pouhá konzumace ovoce a zeleniny většinou nestačí. Je důležité, aby v jídelníčku byly obsaženy také celozrnné obiloviny, které jsou v porovnání se zeleninou na vlákninu mnohem bohatší. Mimo ovoce a zeleniny by se v jídelníčku měly objevovat celozrnné produkty, luštěniny, ořechy, semínka. A kolik vlákniny by mělo denně přijímat dítě?
Výpočet denního doporučeného množství vlákniny pro děti je snadný: k věku dítěte v letech stačí připočítat 5 g vlákniny. Šestileté dítě by mělo tedy přijímat 11 g vlákniny na den (6 let + 5 g vlákniny = 11 g vlákniny na den).
Fotografie: Pixabay