Milujete čaj? Pokud ano, jistě nepijete jen klasický ovocný z čajového sáčku. Ve skutečnosti toto ani pořádný čaj není a od toho skutečného se liší hodně. Jaké jsou tedy druhy pravého a kvalitního čaje a jaké benefity od něj můžete očekávat? Kritérií, podle kterých můžeme rozdělit čaje na jednotlivé druhy, je mnoho.
Jedná se například o to, z jaké země a plantáže čaj pochází, v jaké nadmořské výšce byl vypěstován a kdy byla sklizeň. Pro běžnou potřebu je pro nás však především směrodatné, z jaké rostliny pochází.
Základní rozdělení čajů dle druhu je na čaj černý, zelený a bílý. Alespoň tuto základní nabídku dnes najdete i v supermarketech. Spornou kategorií je čaj žlutý neboli císařský, pojmenovaný dle barvy čínských císařů, který je označován za nejkvalitnější čaj. Bylinné čaje nejsou v pravém slova smyslu čajem, protože nepocházejí jako ostatní druhy čajů z čajovníku čínského, ale z různých bylin nebo kořínků.
Černý čaj
Při jeho přípravě dochází k oxidaci asi poloviny obsahu polyfenolů. Zoxidované polyfenoly dodávají čaji chuť, barvu a aroma. Přírodní polyfenoly jsou zodpovědné za charakteristickou trpkost černého čaje, která aktivuje činnost slinných žláz a zahání žízeň. Obsahuje látky, které povzbuzují mysl a probouzí mentální aktivitu. Nehodí se pít jej navečer, protože působí podobně jako káva.
Zelený čaj
Zelené čaje jsou odborníky nejvíce doporučovány. Nálev má barvu světle žlutou, zelenožlutou nebo zelenou a je lehce nahořklý. Má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Může být používán jako částečná prevence Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby, sklerózy, a dokonce i rakoviny. Dále se může podílet na snížení cholesterolu v krvi a může být taktéž využíván jako zdravější alternativa kávy. Dokáže také zrychlovat metabolismus, a proto se doporučuje jako vhodný nápoj při redukční dietě. Výhodou je, že zrychluje metabolismus a spalování tuků, je proto vhodný při redukční dietě.
Bílý čaj
Tento druh čaje se pěstuje pouze v Číně v provincii Fujian a je proto velmi vzácný a většinou se prodává v čajových směsích. To, co koupíte v supermarketech, je většinou jen velmi naředěná směs, která má se skutečnou chutí bílého čaje pramálo společného. Název nezískal podle barvy nálevu, ta je ostatně žlutá až žlutohnědá, ale díky přítomnosti bíle ochmýřených výhonků, které ho charakterizují. Popíjení bílého čaje je záležitostí pohody a rozjímání. Uvařte si ho, kdykoli budete chtít, ráno, večer, při každé příležitosti. Potěší sladkou až medovou vůní, hladkou chutí, dlouhým dozvukem, někdy také ušlechtilou nahořklostí a jemným květinovým aroma.
V mnohých zemích je zcela běžné pořádat odpolední čajové dýchánky. A rozhodně je pro to dobrý důvod. Čaj je zdravý, chutný a poskytuje minimálně stejné potěšení jako vytříbená a skvěle připravená káva.
Fotografie: Pixabay