Infarkt nebo přesněji infarkt myokardu patří celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí dospělých osob. V rámci jeho prevence se doporučuje především dodržování zásad zdravého životního stylu, tedy zdravá strava, pohyb, nekouřit a podobně.
Neméně užitečné ale může být také rozpoznání jeho příznaků, které vám či vašim blízkým může zachránit život. Dnes vám proto přinášíme několik rad, jak přicházející infarkt poznat.
Na co si dát pozor
Jako jeden z nejrozšířenějších mýtů o infarktu platí, že většina lidí se domnívá, že jde o náhlé selhání srdečního orgánu, to ale není tak úplně pravda, protože náš organismus nás na toto riziko většinou upozorňuje již několik dní, či dokonce týdnů předem. Jako nejčastější a také nejvíce průkazné zdravotní obtíže, které znamenají riziko infarktu, se uvádějí především bolest na hrudi, dušnost, závratě, mdloby a bušení srdce.
Většinou člověk netrpí pouze jedním z těchto symptomů, ale hned několika, to samo je signálem toho, že není radno čekat, naopak je vhodné se co nejrychleji vydat k lékaři. Mezi příznaky akutního infarktu pak patří známá bolest a tlak na hrudi, který se může šířit i do rukou, krku, zad či břicha. K dalším příznakům počínajícího infarktu pak patří rozmazané vidění, modré prsty na rukou či oteklé dolní končetiny.
Nenápadné příznaky přicházejícího infarktu
Kromě výše uvedených příznaků se u některých osob přicházející infarkt hlásí i trochu nenápadněji, a to příznaky, které většina lidí s infarktem příliš nespojuje. Mezi tyto příznaky patří například zvýšené pocení, zvracení či nevolnost, bolest v horní části břicha, bolest mezi lopatkami, pocit neklidu či extrémní únava. Obecně platí, že infarkt nejčastěji postihuje osoby starší padesát let, u žen s tím pak často souvisí problém, že některé příznaky infarktu tak mohou být snadno zaměněny s příznaky menopauzy.
Fotografie: Pixabay