Švihadlo je cvičební pomůcka, která je každému k dispozici a výhodou je jeho nízká cena. Vzít si ho můžete sebou kamkoliv jedete, ať už na dovolenou nebo služební cestu. Skákat můžete doma, v parku, před domem – zkrátka kdekoliv.
Jen si musíte vybrat správné švihadlo pro vaši výšku, případně pro domácí použití zvolit švihadlo bez lanka – na koncích rukojetí jsou umístěné na krátkých provázcích kuličky. Tudíž nešviháte celým lanem a nehrozí devastace nábytku a bytového vybavení. Tento typ švihadla uvítají i ti, co mají obavu, že se jim lanko bude zamotávat o nohy. Moderní švihadla mají v rukojetích zabudované i počítadlo. Máte tak kontrolu nejen nad počtem skoků, časem, ale i spálenými kaloriemi.
Výhody švihadla pro hubnutí a zpevňování postavy jsou zřejmé, ale musíte skákat pravidelně po dobu 15 až 30 minut. Švihadlo je zábavný, ale intenzivní způsob, jak zvýšit srdeční frekvenci a pracovat s každým svalem v těle.
Z hlediska budování kondice je švihadlo ještě účinnější, než běh či veslování,“ říká Maillard Howell, majitel CrossFit Prospect Heights a zakladatel Beta Way. Skákání je dobré pro rychlost, obratnost, kondici a vytrvalost – dělá zkrátka všechno.
Švihadlo dokáže během tréninku zapojit do práce mnoho svalů v těle, jak horní – tak i dolní část těla. A věřte, že ten, kdo není zvyklý skákat přes švihadlo, bude následující den vědět o svých svalech v těle, i když běžně třeba běhá nebo posiluje. Je to zkrátka jiný typ cvičení a namáhání svalů, včetně budování výdrže, jak už jsme zmínili.
Tento typ cvičení ocení zejména ženy, protože má pozitivní dopad na boky, stehna, hýždě – švihadlo zpevňuje, tvaruje a pálí velké množství kalorií. Působí jako masáž s účinkem lymfatické drenáže. Mimo to samozřejmě blahodárně působí na srdce a cévy.
Zdravotní výhody skákání přes švihadlo
-
Redukuje tuk v problémových oblastech
-
Odstraňuje toxiny z těla
-
Zmírňuje otoky – lze to vysvětlit účinkem rytmické masáže
-
Pálí velké množství energie – až 700 kalorií za hodinu
-
Zapojuje množství svalů naráz
-
Odstraňuje celulitidu
Kdo by skákat přes švihadlo neměl
-
Lidé s křečovými žilami
-
Lidé s vyšší nadváhou (obézní lidé)
-
Osoby s onemocněním kloubů
-
Pacienti s onemocněním srdce
-
Při vysokém krevním tlaku
-
Osoby trpící migrénami
Skákání by mělo předcházet vždy zahřátí. Pro efektivní hubnutí, budování kondice a zpevňování těla se doporučuje skákat denně minimálně 15 až 30 minut – když zvládnete déle, je to na vás. Po ukončení skákání by měl následovat strečink na protažení, jako po každém cvičení. Zamezí to zkracování svalů i bolesti. A pokud hubnete, i tato doba se počítá – také při strečinku se dál pálí kalorie, tak ho nešiďte.
Fotografie: Pixabay