Mnoho lidí čas od času trápí nejrůznější potíže ukazující na špatné trávení, jako například bolesti břicha, zácpa, nadýmaní či pálení žáhy. Tyto problémy často úzce souvisejí s našimi špatnými stravovacími návyky. Většinou stačí jen malá změna našeho jídelníčku a potíže samy od sebe odezní.
Jako inspiraci vám proto dnes přinášíme přehled několika potravin, které mají na naše zažívání pozitivní vliv. Jejich společným znakem je zejména to, že obsahují vysoké množství vlákniny.
Zázvor
Zázvor je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými účinky. Je bohatý na mnoho minerálních látek, například hořčík, fosfor, vápník, železo, zinek či draslík, ale také na vitaminy, například B1, B2, B3, C a E. Z hlediska jeho vlivu na náš zažívací systém, pomáhá především s nadýmáním. Zázvor můžete konzumovat ve formě čaje či ho používat jako koření k dochucení jídel.
Luštěniny
Čočka, fazole, cizrna a další luštěniny jsou bohaté na oba typy vlákniny, rozpustnou i nerozpustnou. Zároveň jsou skvělou alternativou, jak vašemu tělu dodat bílkoviny. Fazole jsou svým vysokým obsahem vlákniny v poměru ke svému nízkému glykemickému indexu zcela jedinečné, a poskytují tak ideální podmínky k tomu, aby metabolismus uvolnil mastné kyseliny. Luštěniny lze do našeho jídelníčku zařadit mnoha způsoby, například jako součást salátu, polévek, guláše či jako přílohu k masu.
Kefír a jogurt
Kefír, jogurt a další fermentované mléčné produkty jsou bohatým zdrojem probiotických kultur, které pozitivně ovlivňují prostředí v našich střevech. Mléčný tuk, který zakysané výrobky obsahují, v našem těle vytváří látky, které mají schopnost posilovat sliznici střeva. Tímto způsobem tak zlepšují trávení a rovněž přispívají k prevenci rakoviny tlustého střeva.
Zelí
Další velmi prospěšnou potravinou pro naše zažívání je zelí, na jehož strávení naše tělo potřebuje mnohem více energie, než kolik mu jí jeho konzumací dodáme. Navíc je zelí bohaté na vlákninu a vitamín C.
Fotografie: Pixabay