Vitamín B12: víte k čemu je a že jej řada z nás má nedostatek? Jedná se o vitamín, který je rozpustný ve vodě. Bohužel ale, často se nepodaří získat jej dostatek z potravy, a proto mnoho z nás musí snášet následky spojené s jeho nedostatkem. Je to například chudokrevnost nebo poruchy nervového systému. Jeho optimální příjem je důležitý také pro minimalizaci potenciálního rizika srdečních onemocnění a komplikací v těhotenství.
Ohroženými skupinami obyvatel jsou zejména vegetariáni a vegani. B12 se totiž často nachází v mase a živočišných výrobcích. Pro tyto lidí je nezbytné zajistit účinnou suplementaci. Kde najdete vitamínu B12 nejvíce v přirozené formě?
Játra
Masné výrobky, a zejména játra, obsahují vysoké množství vitamínu B12. Nejvíce jej najdete v játrech hovězích, ale nemalé množství je i v játrech kuřecích či vepřových. Játra obsahují kromě vitaminu B12 i kyselinu listovou, železo, vitamin B9 a další užitečné látky. Játra nepatří zrovna k oblíbeným jídlům a ani není zdravé jíst je pravidelně, ale alespoň občas se vyplatí si je dopřát.
Měkkýši
Nejoblíbenějším zástupcem měkkýšů jsou například ústřice. Ty jsou skvělým zdrojem vitaminu B12, obsahují až 16mg B12 na 100 g produktu. A tím to samozřejmě nekončí – tento produkt také obsahuje vitamíny A, B, C, D a k tomu i hořčík, vápník, fosfor, zinek, železo, jód, měď, sodík, draslík, chlor, chrom, fluor… Je toho opravdu hodně. Potřebujete ještě další důvody, proč si tyto mořské měkkýše občas dopřát?
Makrela
100 gramů pečené makrely obsahuje až 19 mg vitamínu B12. Makrely jsou navíc velice chutné, oblíbené a obsahují i jiné důležité živiny. Hodí se je konzumovat i kvůli vysokému obsahu omega-3 polynenasycených mastných kyselin.
Rostlinné zdroje
Pokud jste vegani nebo vegetariáni, možná vás předchozí možnosti zrovna nepotěšili. Existují i rostlinné zdroje, i když obsah vitamínu B12 je v nich výrazně nižší. Spolehlivým zásobitelem jsou ořechy a semena. Jde zejména o para ořechy nebo slunečnicová semínka. Nezanedbatelný obsah B12 mají i vlašské ořechy. Dopřát si můžete ale také obiloviny (oves, pšenice, ječmen), luštěniny (hrách, cizrna a sója), zeleninu (brokolice, chřest, rajčata) nebo ovoce (avokádo, ananas, banány, borůvky, datle a hrozny). Nezapomínejte, že klíčové je i zpracování těchto potravin. Louhováním a varem se vitamín ničí, stejně jako oxidací nebo vystavením přímému slunečnímu záření.
Fotografie: Pixabay