Lednice je nejdůležitějším spotřebičem v domácnosti a také malý zázrak 20. století. Od té doby, co naše kuchyně zdobí lednice, se už nemusíme obávat rychlé zkázy potravin a jejich následným plýtváním, nebo naopak naším nechtěným hladověním. Nehledě na tuto skutečnost však mnozí z nás s lednicí zacházejí špatně a jejím nesprávným nastavením dál podporují množení nebezpečných bakterií v jídle.
Některé potraviny v lednici zabírají místo
Navzdory všeobecnému přesvědčení a zvyklostem existují potraviny, které nemusejí být skladovány v lednici, pakliže je spotřebujeme v přiměřeném časovém horizontu, často v řádu týdne až dvou. Tyto pak nemusejí zabírat v lednici místo, které můžeme vyhradit surovinám, které se buď bez zchlazení neobejdou, anebo je konzumujeme delší než doporučenou dobu.
Mezi takové produkty, které vydrží i bez lednice patří třeba džemy, které není nutné chladit, spotřebujeme-li je do jednoho měsíce od otevření. Kromě toho mimo lednici bez problému vydrží třeba vajíčka, rajčata, cibule, česnek, oleje, citrusové plody nebo pečivo. Zejména poslední jmenované často v lednicích končí, aniž by mu to nějak výrazně prospělo. Naopak třeba otevřená hořčice sice v lednici skladovaná být nutně nemusí, nicméně při správné teplotě má trvanlivost přesahující i jeden rok.
Nastavení teploty nemůže být celý rok stejné
K optimálnímu uchování potravin je zapotřebí správná teplota. To je celkem logické. Nicméně spousta z nás se spokojí s tím, že lednici po jejím umístění do kuchyně nastaví na střední výkon a od té doby na kolečko termostatu nesáhne. A to je špatně. Teplota v lednici se totiž mění v závislosti na okolní teplotě, která je v průběhu roku nestálá na základě mnoha faktorů. Záleží, zda je právě léto nebo zima a zda máme klimatizaci či vytápíme na „trenýrkovou teplotu“. Tohle všechno mění provozní teplotu lednice a může ovlivnit dobu trvanlivosti uskladněných poživatin.
Bylo vědecky prokázáno, že v jídle se množí nebezpečné bakterie jako listeria nebo salmonela v případě, že je uchováno při teplotě přesahující 5 °C. Lednice by tedy měla uchovávat minimálně tuto teplotu, což je třeba kontrolovat teploměrem. Při teplejším okolí ledničky musíme nastavit termostat na vyšší výkon, naopak v chladnu může být stažena na minimum, aby se zabránilo nechtěnému zmrazení jídla. Mrazák by měl uchovávat teplotu okolo -15 °C.
Do které police patří maso?
V lednici jsou různé teplotní zóny vhodné pro skladování různých druhů potravin, které by se neměly zaměňovat. Rizikové produkty, jako je mléko, mořské plody, syrové maso, vejce či vařená rýže či těstoviny, by nikdy neměly přijít do dveří lednice, což je to nejteplejší místo. Vhodnější je pro ně spodní část, kde je teplota nejstabilnější, a to nejlépe v uzavíratelných vzduchotěsných obalech.
Fotografie: Fotolia