Tymián je vlastně naše česká mateřídouška. Jen roste trochu víc na jihu a časem dřevnatí. Je to velice aromatická rostlina, která se stala oblíbeným kořením, ale je také účinným přírodním léčivem řady nejrůznějších tělesných obtíží. Éterický olej z tymiánu dokonce účinně pomáhal při morové epidemii či žluté horečce. Nenechávejte proto tuto nenápadnou bylinku bez povšimnutí.
Lék proti pandemickým ranám
Tymián nesmí chybět v žádné pořádné kuchyni. Je to neuvěřitelně libě voňavé koření na maso, ryby a mnoho dalších druhů pokrmů, kterým dodá nezaměnitelné aroma. Jeho léčivé účinky znali už obyvatelé antického Řecka a Říma a slavný lékař Plinius starší jej zahrnul do svého obřího sedmatřicetisvazkového encyklopedického díla „Přírodní historie“.
Antičtí lékaři tyminánem léčili zažívací a dýchací choroby. Pozdější lékaři-alchymisté z něj pak destilovali těkavé éterické oleje, které se ukázaly být klíčovým léčivem proti řadě smrtelných onemocnění, jako byl mor, žlutá horečka, cholera, úplavice, sifilis nebo tuberkulóza.
Pozor na předávkování a otravu
Protože nejúčinnější součástí je právě vysoce těkavý éterický olej, nikdy se tymián nesmí vařit ani spařit vroucí vodou. V tu chvíli totiž přijde o všechnu svoji kouzelnou moc. Vzhledem k tomu, že ve vyšších dávkách může dojít dokonce k otravě, musíme být zejména s jeho vnitřním užitím velmi opatrní. Naštěstí lze toxicitu zmírnit přidáním trochy kopru.
Základní formou užití zejména v případě bolestí v krku či zánětů ústní dutiny je kloktadlo, což je vlastně výluh neužívaný vnitřně. Připravuje se stejným způsobem jako čaj.
Čaj a tinktura léčí záněty i nachlazení
Ve formě čaje je tymián účinným lékem proti kašli, chřipce a nachlazení. Kromě toho působí diureticky, čímž čistí močové cesty od bakterií a podporují správnou činnost ledvin.
Čaj připravíme tak, že uvařenou vodu necháme pět minut vychladnout a poté do ní přidáme jednu čajovou lžičku sušené rostliny, kterou necháme dalších 20 minut louhovat. Poté pijeme jeden šálek třikrát denně po osmi hodinách. Můžeme dochutit medem a citronem, které podpoří jeho léčivé účinky.
Pro umocnění a zrychlení účinku můžeme přidat do výluhu také deset kapek tymiánové tinktury, kterou připravíme macerací většího množství sušené rostliny v nejméně 40% vodce nebo slivovici po dobu nejméně dvou až čtyř týdnů.
Hojí rány a léčí infekce
Vnější použití produktů z tymiánu pomáhá hojení různých poranění či vyrážek a jsou účinné i jako dezinfekce. Koupele obohacené o tymiánový olej, tinkturu či výluh pomáhají proti plísňovým onemocněním a mykózám, podporují periferní krevní oběh a tím pomáhají také k čistší a zářivější pokožce bez zanícených pupínků a jizev.
Fotografie: Pixabay