Řebříček je bylinka, jež má svou dlouhou historii v pradávné minulosti a je opředená legendami. Podle pověstí se jim léčili vojáci zranění v trojské válce. Tuto bylinku dokonce doporučil moudrý kentaur Cherion Achillovi a naučil ho, jak z ní připravit hojivou mast.
Léčivka zastavuje krvácení, posiluje cévy a pomáhá snižovat vysoký krevní tlak. Jestliže si přivodíte nějaké nepříjemné zranění a budete usilovat o zastavení krvácení i desinfekci rány, řebříček vám v tom pomůže. Roste od května do září téměř na každé louce, pastvinách a při okraji lesa. Zkrátka všude od nížin až po hory.
Řebříček proti krvácení a bolesti zubů
Listy rozmačkané v dlani stačí přiložit na postižené místo. Stejně tak bylinka pomáhá zastavit i krvácení z nosu. V tomto případě stačí zasunout čerstvý list řebříčku do nosní dírky a po chvíli krvácení ustane. Působí také na bolest zubů – stačí žvýkat listí řebříčku. Stejně tak blahodárně fungujeu zánětu dásní. Jednoduše si připravíte nálev a ten pak obden kloktáte.
Nálev nemusíte využít však pouze na dásně, ale také k odstranění křečí. Působí povzbudivě na látkovou výměnu a vylučování žaludečních šťáv. Snižuje krevní tlak a podporuje prokrvení tkání, podporuje pocení, snižuje horečku a bojuje s nachlazením.
Toužíte-li se vydat na sběr této léčivé bylinky, vydejte se na místa, která jsou dál od silnice. Sbírat jí můžete během celého léta. Trhá se pouze květ nebo celý kvetoucí vršek do délky 25 centimetrů. Suší se ve stínu, ideálně ve svazcích zavěšených na vzdušném a suchém místě.
Domácí nálev
Vhodný je jak pro vnitřní, tak vnější použití. Jeho příprava není složitá. Dvě čajové lžičky sušené řebříčkové natě zalijeme 250 ml vroucí vody a v uzavřené nádobě luhujeme 15 minut. Poté se nálev přecedí. Vždy připravujeme čerstvý, bezprostředně před použitím. U léčby trávicích potíží se pije neslazený, půl hodiny před jídlem. Jeho chuť je mírně nahořklá.
Na potíže s častými záněty vaječníků si vysypte hrst řebříčku do vany. V lázni o 37 stupních zůstaňte půl hodiny.
Čaj řebříčku a puškvorce působí údajně i jako prevence proti rakovině plic.
Obrázek: pixabay.com