I pokud jste poměrně velkými fanoušky plodiny, kterou je česnek, asi stěží si dokážete představit, že byste si jej dopřávali na lačný žaludek. Většina z nás vnímá česnek jako skvělou ingredienci pro zvýraznění chuti jídla, ale je dobré smíchat ho i s jinými chutěmi, a hlavně jej nejíst zcela osamoceně. Jenže tímto přicházíte o velké benefity.
Pokud budeme česnek konzumovat na prázdný žaludek, může se z obyčejné ingredience na vaření stát mocný lék. Řada studií již potvrdila, že pravidelná konzumace česneku je pro zdraví velmi prospěšná. Pokud ale chcete jeho potenciál využít na maximu, je vhodné ho konzumovat vždy ráno na lačný žaludek.
S čím může česnek pomoci?
Ve světě medicíny je česnek dobře známý a doporučuje se užívat při celé škále nemocí. Jedním z mnoha vlivů je například to, že umí zmírnit příznaky hypertenze. Vhodný je i pro lidi s kardiovaskulárními problémy, pozitivně působí na krevní oběh, zabraňuje výskytu srdečních problémů, stimuluje správnou činnost jater a pozitivně působí i na močový měchýř. Myslíte, že to je vše? Ale vůbec ne.
Česnek se hojně využívá i při problémech se zažíváním, dokáže potlačit průjem, stimuluje celý trávicí trakt a pomáhá také navozovat chuť k jídlu. V neposlední řadě jej můžeme využít k léčbě infekčních chorob, zejména pak chřipky a nachlazení.
Lék pro duši i tělo
V alternativní medicíně má česnek ještě daleko širší využití. Používá se například jako prostředek pro detoxikaci. Umí také redukovat stresové hormony a pozitivně působí na činnost nervové soustavy. Jeho účinky si nemohou dost vynachválit lidé trpící silnými depresemi. V poslední době se hodně hovoří i o tom, že by česnek měl být účinný i proti zárodkům rakovinného bujení.
Proč jej jíst syrový?
Je důležité si uvědomit, že česnek by měl být konzumován syrový, jelikož jakákoliv úprava nutně vede ke ztrátě cenných léčivých vlastností. V ideálním případě byste měli hned po probuzení spořádat jeden stroužek česneku, který poté můžete zapít sklenicí vody, abyste se zbavili nepříjemného pocitu v ústech.
Pokud vás i tak nepříjemný zápach trápí, pak stačí rozžvýkat několik lístků petrželky nebo třeba máty. Takto konzumovaný česnek dokáže snížit riziko hypertenze, regulovat hladinu škodlivého cholesterolu v těle, zastavit působení mastných kyselin, které ohrožují zdraví tepen. Posiluje také imunitní systém, předchází srdečním onemocněním a pomáhá s bojem proti cukrovce.
Pokud na česnek nejste alergičtí, nic vám nebrání v jeho pravidelné a hojné konzumaci. Na rozdíl od jiných bylin se nemusí jeho užívání nijak časově limitovat. Můžete jej klidně jíst celoročně. Dávejte si ale pozor na to, že česnek je také často cítit ze samotné pokožky. Pokud na to trpíte, je vhodné zvážit užívání méně silného česneku, nebo jeho užívání lehce omezit.
Fotografie: Pixabay