Ještě naši dědečkové a babičky mívali ve zvyku dát si po obědě šlofíčka a dopřát si klidný spánek. V dnešní uspěchané době se na tento zvyk zapomnělo, a pakliže by ho chtěl někdo obnovit, nejspíš na něj jeho okolí bude koukat jako na blázna, nehledě na to, že během pracovního dne za tímto účelem není vyhrazeno dostatek času. Přitom je ale vědecky dokázáno, že hodinový spánek po obědě rapidním způsobem zlepšuje naši produktivitu během celého odpoledne.
Antistresová pauza
Spánek stimuluje paměť, uvolňuje kreativitu a snižuje stres. Jinými slovy, spánek pomáhá zachovat lidské zdraví. Přirozenou odpolední únavu obvykle zaháníme kávou nebo energetickými nápoji, čímž své tělo ochuzujeme o odpočinek a uvolnění, které si ze své přirozenosti žádá.
Americký psycholog Bill Anthony, který je zároveň ředitelem Centra pro psychiatrickou rehabilitaci na Harvardské univerzitě, studuje vliv spánku na uvolnění stresu už přes dvacet let. Říká, že spánek pomáhá dát do pořádku imunitní systém a přispívá ke snižování hladiny stresového hormonu kortizolu v krvi. Kromě toho podporuje schopnost zapamatování tím, že během spánku usnadňuje vytváření neurologických spojů. A nemusí jít o spánek trvající mnoho hodin. Během odpoledne stačí pouhých 20 minut.
Pravidelnost, tma a správné místo
Pro kvalitní odpolední zdřímnutí je nutné si na něj předně trochu zvyknout. Pokud jsme nastoupili do rychlíku každodenní rutiny, možná nám zpočátku bude činit problém odpoledne na povel usnout. Důležité je proto nastavit si pravidelný a každý den stejný čas na odpočinek, během něhož se budeme pokoušet usnout. Uvidíte, že výsledek na sebe nedá dlouho čekat.
Správný čas je také důležitý, nicméně každý jsme jiný a proto nelze takto striktně určit, v kterou hodinu je vhodné spát. Většina z nás však cítí únavu nějakou chvíli po obědě, což bývá zhruba mezi 14:00 a 15:00. Vyhraďte si svůj ideální čas na spaní a ten dodržujte. Spát můžete jak v posteli, tak ale také třeba na gauči, židli, nebo v houpací síti.
Zásadní je, aby spaní bylo co nejpohodlnější a izolované od hluku a denního světla. Před spánkem si také nezapomeňte vypnout mobilní telefon a zamkněte dveře, abyste si byli jisti, že vás nikdo nevyruší. Zároveň požádejte ostatní v domě, aby vás během vašich 20 minut nerušili.
Jak usnout?
Pro ty, kterým může usínání činit potíže, mají odborníci, specializující se na zkoumání spánku, trik, který funguje pokaždé. Vše závisí na správném dýchání. Nejprve si udělejte pohodlí tak, aby vás nikde nic netlačilo a byli jste naprosto uvolnění. Zavřete oči a zaměřte pozornost na svůj dech. Nadechněte se co nejvíc zhluboka a co nejpomaleji vydechujte. Nastavte mírné tempo a v průběhu výdechů myslete na to, jak se vaše svaly uvolňují od palců u nohou až po kořínky vlasů.
Fotografie: Pixabay