Játra jsou největším orgánem v našem těle a mají na starosti řadu důležitých úkolů. Jednak syntetizují bílkoviny a ukládají vitamíny a jednak čistí krev od toxinů, které se do těla dostávají nezdravou stravou a ze zamořeného okolního prostředí.
Čím méně se staráme o správné životní návyky a dáváme přednost hamburgerům, hranolkům a jiným produktům potravinářského průmyslu namísto opravdového pestrého jídla s pořádnou dávkou zeleniny, tím více je naše tělo zaplavováno toxickými látkami, které musejí játra přefiltrovat. Čím déle však tento orgán nadměrně přetěžujeme, tím více se odpadní látky usazují v jejich tkáních a tím obtížněji se jim pracuje, až jednou mohou vypovědět službu úplně.
Aby se to nestalo, máme na výběr několik přírodních způsobů, jak játra i žlučník účinně od usazených toxinů a navrátit jim tak jejich správnou funkci.
Výluh z kořene čekanky
Drobná modrokvětá rostlina z čeledi hvězdnicovitých je účinným přírodním léčivem ceněným v lidové medicíně po staletí. Mezi mnoho jejích přínosů lidskému zdraví patří právě také její schopnost zamezit tvorbě žlučníkových kamenů a rychlé a kompletní vyčištění jater od toxinů.
Příprava je úplně snadná. Lžičku sušeného kořene čekanky spaříme třemi decilitry vroucí vody a deset minut necháme stát. Poté přecedíme přes čajové sítko, osladíme medem. Takto čekankový výluh užíváme dvakrát denně op dobu 7 – 10 dní.
Kurkuma
Silné antioxidační vlastnosti tradičního indického koření má vynikající čisticí vlastnosti, které pomáhají lidskému tělu odstraňovat toxiny z těla. Přirozeným a zdravým způsobem čistí krev a stimuluje krevní oběh. Kromě toho má protizánětlivé a dokonce protirakovinné účinky.
Kurkumu buďto můžeme přidat jako koření do pokrmů, případně z ní můžeme připravit zvláštní nápoj zvaný zlaté mléko, které znásobuje její zdravotní účinky. To připravíme tak, že v hrnku mléka svaříme 2 lžíce kurkumy, lžičku černého pepře, ½ lžičky skořice, lžíci medu a lžičku másla.
Mátový výluh
Čaj z lístků máty přispívá ke správnému fungování jater a trávicího systému. Díky svým čistícím schopnostem předchází tvorbě plynů v útrobách, uvolňuje svaly a bojuje proti křečím, včetně křečí v žaludku. Připravuje se stejně jako jiné výluhy. Pije se 1-2 šálky denně 3-4 krát týdně.
Semena ostropestřce mariánského
Legendární bodlák je pokládán za svatý grál zdravých jater. Jeho antioxidační vlastnosti chrání před účinky škodlivých volných radikálů, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi, stimulují tvorbu žluči a regenerují poškozené tkáně, a to jak v játrech, tak po celém těle.
Pro přípravu léku rozemelte lžíci semen ostropestřce a ihned přelijte vroucí vodou. Přelitá semena nechte 10-15 minut odstát a pak doslaďte medem. Užívejte jeden šálek denně po dobu nejméně dvou týdnů.
Fotografie: Pixabay