Statistiky a výzkumy ukazují, že asi třetina obyvatel vyspělých zemí má špatný spánek. Nejde jen o to, že spí příliš krátkou dobu, ale také o to, že jejich spánek je velmi málo kvalitní – často se budí, nemají ke spánku vhodné podmínky apod. To má ale bohužel závažný dopad na jejich zdraví, a to i v oblastech, kde byste to možná nečekali.
Málo spánku nevede pouze k únavě nebo podrážděnosti, velký vliv má také na zhoršení intelektuálních schopností. A to s sebou nese riziko dalších chorob, třeba Alzheimerovy choroby.
Nebezpečný protein
Vědecká měření ukazují, že nevyspalý mozek produkuje více proteinu beta amyloidu. Toto vysoké množství už však nedokáže tělo přirozeně odbourat. A protože je tato látka spojená se vznikem Alzheimerovy choroby, mohlo by to podle vědců vést k sérii mozkových změn, které mohou skončit až demencí.
Toto zjištění bylo analyzováno na podkladě rozsáhlé studie, která zkoumala návyky lidí, co se týče spaní, a také měřila kvalitu jejich spánku a schopnost jejich těla odpočívat. Na základě pečlivého měření, došli vědci k závěru, že u těch, kdo trpěli nedostatkem spánku, byla úroveň beta amyloidu až o 25–30 procent vyšší než u těch, kdo spali celou noc.
I velmi mladí lidé, kteří ale celou noc nespali, měli po takové noci množství tohoto proteinu na stejné úrovni jako lidé s genetickou predispozicí pro vznik Alzheimerovy choroby. To je jistě alarmující zjištění. Je tedy na místě bát se každé probdělé noci?
Jedna prohýřená moc nebezpečí nepředstavuje
Lékaři přehnané obavy mírní. Toto riziko se určitě netýká lidí, kteří někdy v mládí propařili noc na nějaké party nebo takových nocí bylo dokonce i víc. Jde zejména o lidi, kteří trpí chronickými spánkovými poruchami, které nutně vedou k tomu, že kvalitně nespí dlouhodobě a v podstatě každá jejich noc je z hlediska kvality spánku zasažena. V takovém případě už lze určitě hovořit o obavách z toho, jaký vliv by na ně mohl nedostatek spánku mít.
Tento protein je totiž obzvláště nebezpečný z dlouhodobého hlediska. Když je tohoto proteinu v mozku příliš, začíná se postupně akumulovat a vzniká jakýsi povlak, který poškozuje neurony a může způsobovat destruktivních změny v mozku. Na obrázku z magnetické rezonance jsou na mozcích těchto lidí patrné skvrny a lidé s Alzheimerovou chorobou mají mozky plné takových skvrn.
Spánkové problémy řešte hned
Jak tomuto riziku předcházet? Především včas řešit jakékoliv spánkové obtíže. Nemá smysl čekat, že se to spraví samo. Pokud již několik týdnů v kuse nemůžete dobře spát, budíte se, obtížně usínáte a ráno máte pocit, jako byste vůbec nic nenaspali, je to dost dobrý důvod, proč navštívit lékaře. A nemusíte si hned nechat předepsat jen prášky na spaní. Možností je spousta – ideálně však odstranění příčin, které často mohou souviset s psychickým stavem. Návštěva terapeuta může hodně pomoci.
Fotografie: Pixabay