Malý mozek ve skořápce. Tak vypadají vlašské ořechy, které pro lidské tělo představují jednu z nejlepších potravin vůbec. Nejenže obsahují vysoce prospěšné tuky a omega-3 mastné kyseliny a další látky, které blahodárně působí na nervovou soustavu a takříkajíc zklidňují nervy.
Mimoto se také řadí mezi TOP 10 antioxidačních potravin, které chrání tělo před účinky volných radikálů a tím i před vznikem rakovinného bujení. To ale není všechno. Přinášíme vám řadu dobrých důvodů, proč „vlašáky“ zařadit do svého pravidelného jídelníčku a nenechávat je jen na Vánoce.
Mozek a nervy
Efekt vlašských ořechů na zklidnění nervů znaly už naše babičky. To je zároveň také důvod, proč se to s jejich konzumací nesmí přehánět a sníst maximálně dvě hrsti vlašských jader za den.
Díky obsahu zinku a selenu podporují tvorbu nervových buněk a zlepšují tak funkce mozku, což je důležité zejména v případě vyvíjejících se dětí. Nicméně vzhledem k uklidňujícímu účinku je zapotřebí v případě malých dětí dbát důraz na malé konzumované množství, jinak může docházet k nadměrné ospalosti, otupělosti a dalším nežádoucím projevům.
Zdravé srdce a cévy
Vědecké studie potvrdily, že mastné kyseliny obsažené v jádrech vlašských ořechů snižují škodlivý LDL cholesterol a obsah triglyceridů v cévách, což zlepšuje průchodnost krevního řečiště a tím snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, jako je mozková mrtvice nebo infarkt.
Britská studie naznačila, že riziko koronárních chorob je až o celých 37 % nižší u lidí, kteří konzumují ořechy alespoň čtyřikrát do týdne ve srovnání s těmi, kteří je jedí jen zřídka nebo vůbec.
Hubnutí a řízení hmotnosti
Ořechy obecně, včetně těch vlašských, disponují několika zásadními vlastnostmi, které z nich činí ideální potravinou pro redukční diety. Jednak tím, že obsahují vysoké množství zdravých tuků a také vlákniny, způsobují pocit nasycení a tím tak nepřímo snižují množství zkonzumované potravy.
Kromě toho studie zveřejněná v časopise Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition prokázala spojitost spotřeby ořechů s vyšší úrovní spotřeby energie během odpočinku. Při porovnání úbytku hmotnosti lidí na redukční dietě se zjistilo, že ti, kteří během svého snažení ořechy v jídelníčku vynechávají, zaznamenávají výrazně nižší úbytek tukové tkáně ve srovnání s těmi, kteří vlašáky na svůj redukční jídelníček zařazují.
Žlučník a vznik žlučových kamenů
Častá konzumace ořechů je podle jedné americké studie spojena se sníženým rizikem vzniku obtíží se žlučníkem a následné nutnosti jeho chirurgického odstranění. Studie pozorovala více než jeden milion lidí po dobu kolem 20 let. Ženy, které jedly více než 150 g ořechů týdně měly výrazně nižší riziko vzniku žlučových kamenů ve srovnání se ženami, které snědly za týden jen 30 gramů ořechů či méně.
Fotografie: Pixabay