Začínají se rojit čím dál častější pochybnosti o prospěšnosti časté konzumace kravského mléka. Netvrdíme, že kravské mléko zdraví vůbec neprospívá, škodí nerozumné množství. Velmi často se také u lidí projevuje laktózová intolerance. Ať už vám vadí laktóza nebo fakt, že pravidelná a častá konzumace kravského mléka zdraví neprospívá, máte možnost alternativy. Kravského mléka se úplně zříkat nemusíte, pokud jej máte rádi, ale můžete do svého jídelníčku zařadit i rostlinná mléka, a tak snížit konzumované množství toho kravského.
Nejedná se sice o mléko v pravém slova smyslu, ale o rostlinný nápoj, nicméně tento název se uchytil a každý ví, oč běží. Rostlinné mléko lze přidávat do kaší, těst na pečivo, koktejlů, smoothie či do kávy. Připravíte z nich skvělou omáčku a mnoho dalšího. Rostlinná mléka si můžete buď koupit hotová nebo si je doma připravit svépomocí.
Takový nápoj bude vždy čerstvý, bude mít více živin a budete vědět, co vše obsahuje a žádné přidané složky navíc. Navíc si ho můžete i podle libosti dochutit. Třeba vanilkou či skořicí, bude-li nápoj určen přímo k pití. Pro sladší verzi lze přidat například sušené datle, fíky (rovněž předem namočené) nebo třeba med, javorový sirup apod. Pro zvýšení obsahu minerálů můžete přidat i kousek mořské řasy, která se pak společně s ořechy nebo semeny rozmixuje.
Jaké rostlinné nápoje si lze doma připravit?
-
Mandlové mléko
-
Kešu mléko
-
Kokosové mléko
- Sójové mléko
-
Ovesné mléko
-
Sezamové mléko
-
Konopné mléko
-
Makové mléko
-
Pistáciové mléko
-
Pohankové mléko
-
Rýžové mléko
-
Ječné mléko
-
Mléko z různých semínek (klidně i mix semínek)
-
Mléko z vlašských ořechů
-
Mléko z pekanových ořechů
-
A další…
Příprava mléka je velmi snadná. Použijete hrníček ořechů nebo ¾ hrníčku semínek či ½ až ¾ hrníčku vámi vybraných vloček (ovesné, pohankové, quinoa, rýžové, ječné). Pokud budete používat rýži namísto vloček, nejdříve se povaří. Množství surovin závisí od toho, jak velké množství nápoje si budete chtít připravit.
Namáčení surovin se liší. Vločky stačí namáčet dvě až čtyři hodiny. Ořechy a semena se namáčejí přes noc. Kešu stačí namáčet hodinku až dvě.
Namočené suroviny se buď proplachují nebo se dávají rovnou do výkonného mixéru, kde přidáte vodu a případně i další suroviny (datle, vanilku, med, mořskou řasu). Množství vody si řídíte sami. Většinou na hrnek ořechů připadne litr a více vody. Méně vody = hustší a krémovější nápoj, více vody = řidší nápoj podobný mléku. Na internetu najdete už přímo některé typy rostlinných nápojů i s přesným množstvím ingrediencí, pokud si netroufáte sami experimentovat.
Rozmixované vločky, semena či ořechy (nebo i kombinace semena + ořechy) stačí několikrát přefiltrovat přes sítko nebo látkový pytlík. Z výroby vám pravděpodobně (mimo kešu, které se moc cedit nemusí) zůstane taková drť. A jak využít drť, která zůstane z výroby mléka? Třeba:
- Do těsta při pečení
- Na nepečené základy dortů, zákusků
-
Do fitness kuliček a tyčinek
-
Přimíchat do kaše
Výhody rostlinných nápojů
- Vitamíny
- Minerály
- Zdravé tuky
- Nízký obsah cukru
- Nízký obsah kalorií
- Velmi snadné začlenění do stravy
- Podpora celkového zdraví: očí, srdce, zažívání
- Prevence rakoviny
- Výtečné i pro pokožku
Fotografie: Pixabay