Mrkev je chutná zelenina, která existuje v různých barvách. Obzvlášť ta fialová je velmi poutavá, nejen pro svůj vzhled, ale především pro jedinečné zdravotní přínosy, které jsou specifické pro fialové ovoce a zeleninu.
Všechny druhy mrkve jsou vysoce výživné, ale fialová mrkev je obzvláště bohatá na silné antioxidanty, o nichž je známo, že bojují se záněty. Tento článek popisuje výhody fialové mrkve a poskytuje tipy, jak přidat tuto méně tradiční zeleninu do vaší stravy.
Ačkoli si většina lidí v souvislosti s mrkví představí hned tu oranžovou, byla mrkev původně fialová nebo bílá. Moderní, oranžová mrkev pravděpodobně pochází z nového plemene žluté mrkve, které byly vyvinuty v důsledku genetické mutace. Červená a fialová mrkev jsou považovány za východní odrůdy, zatímco žlutá, oranžová nebo bílá mrkev je známá jako mrkev západního typu.
Výživa a výhody
Všechny typy mrkve, nezávisle na jejich barvě, obsahují různé důležité živiny, jako je vláknina, draslík, vitamin C, mangan, vitamin A a některé vitaminy skupiny B. Navíc mají relativně nízký obsah kalorií, přičemž 1 šálek (128 gramů) syrové mrkve obsahuje jen 52 kalorií.
Fialová mrkev je z nutričního hlediska jedinečná svým obsahem antioxidantů antokyanů. Antokyany patří do skupiny antioxidantů polyfenolů a nacházejí se ve fialovém ovoci a zelenině, jako jsou ostružiny, hrozny, fialové brambory, fialové zelí a fialová mrkev.
Tyto antioxidanty pomáhají chránit organismus před oxidačním stresem, který se týká nerovnováhy mezi reaktivními molekulami nazývanými volné radikály a antioxidanty v těle. Oxidační stres byl spojen se zdravotními stavy, jako je rakovina, mentální úpadek, srdeční choroby a předčasné stárnutí.
Strava s vysokým obsahem potravin bohatých na antokyany: například fialová mrkev – může chránit před určitými zdravotními riziky, zejména těmi, které souvisejí se záněty. Antokyany působí jako protizánětlivá činidla snižováním potenciálně škodlivých sloučenin, jako jsou prozánětlivé cytokiny. Snížení těchto sloučenin může snížit riziko určitých stavů, jako jsou například srdeční choroby, mentální pokles a cukrovka. Konzumace fialové mrkve může také snížit riziko některých typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a prsu.
Fialová mrkev je vysoce výživná a mimo to s nízkým obsahem kalorií. Nahrazení vysoce kalorických a zpracovaných potravin více pokrmy na bázi zeleniny vám může pomoci zhubnout.
Snadné zařazení do stravy
Použití má fialová mrkev totožné s tou oranžovou. Hodí se do salátů, jak zeleninových, tak ovocných, pomazánek, na džusy, smoothie, dá se nastrouhat do těsta (třeba na chleba, ale i do moučníků), výtečná jako zeleninová obloha, do polévek, k masům a do vývarů.
Fotografie: Pixabay