Vyplázli jste ho před zrcadlem a pozorujete bílý povlak na jazyku? A říkáte si, co to je a co znamená? Pokud vás tyto otázky trápí, tak vám na ně odpovíme. I proto, že tento jev může být zároveň spojený také s nevábným dechem, stejně jako může být klidně spojený také s hořkostí v ústech, nebo horší schopností rozeznávat jednotlivé chutě.
Může být běžným jevem, i příznakem choroby
Bílý povlak na jazyku může mít různá vysvětlení. Začněme tím, které je poměrně banální. Jazyk není úplně hladký, a tak se do jeho nerovností mohou dostat třeba zbytky jídla, drobné bakterie, odumřelé buňky, a toto všechno má následně vliv na změnu barvy. Někdy se barva změní, i pokud užíváte různé léky.
Potom tu jsou ale rizikovější faktory. Musíme říci, že bílý povlak na jazyku může znamenat také to, že máte některou ze závažnějších nemocí. Může jít třeba o lupus, o syfilis, o problémy s játry, nebo další choroby. V takových případech tělo reaguje různě a toto je jeden z možných hlavních projevů.
Jak se ho zbavit? I to poradíme
Pokud vás bílý povlak na jazyku trápí, poradíme vám, jak se ho zbavit. Dobrým pomocníkem je sůl, kterou přimíchejte do pasty na zuby a potom si kartáčkem jazyk vyčistěte. Dále mohou pomoci i různá probiotika. Už to že je konzumujete, se podepíše na tom, že váš jazyk bude mít zdravější barvu. Stejně tak ale pomůže také kombinace ústní vody a kvalitního olivového oleje. Touto kombinací si stačí pravidelně vyplachovat ústa.
Pomoci může ale i peroxid vodíku, samozřejmě naředěný vodou. Zde však pozor na možná poškození dásní a také na narušení zubní skloviny. Raději zkuste přírodní cestu za využití šťávy z aloe vera. Tu si dejte do úst a chvíli ji jenom tak poválejte po jazyku. Vhodný je ale i rostlinný glycerin, který kromě toho, že se zbavíte povlaku, zajistí i zlepšení vašeho dechu.
Zkuste i věci z kuchyně
Dále můžete použít také věci, co máte v kuchyni. Příkladem je v tomto směru třeba známé koření kurkuma. Přidávejte ho do jídla, nebo ho rozmíchejte s vodou a tou proplachujte ústa. Stejnou možnost použití nabídne i jedlá soda. Pokud vodu s ní navíc spolknete, tak zabráníte také nepříjemnému pálení žáhy.
Vše zakončeme ještě dvojicí méně běžných možností. Zde se nabízí třeba koloidní stříbro, ale také indická zimolez. A na úplný závěr nezapomeňte na to, že stále máte po ruce zubní kartáček a tak i ten může stačit k tomu, aby se problémy snadno eliminovaly.
Fotografie: Freepik